DREJTPËRDREJT: Vlerësimi i dëmeve nga tërmetet në Türkiye para përfundimit.     /Foto: AA

20:50 Mbi 44 mijë viktima nga tërmeti në Türkiye

Numri i viktimave nga tërmeti i 6 shkurtit në Türkiye është rritur në 44.218 të ndjerë, thotë AFAD-i.

13:20 Türkiye jugore: Mbi 30 spitale fushore u ngritën nga 28 vende

Gjithsej 28 vende kanë ngritur 31 spitale fushore në Türkiyes jugore pas tërmeteve të fuqishme që tronditën rajonin më 6 shkurti, njoftoi Ministria e Jashtme e Türkiyes.

Gjithsej 109.574 tenda, 246 kontejnerë të gjallë dhe 1.500 njësi higjienike të lëvizshme janë sjellë në Türkiye me koordinimin e përfaqësuesve të huaj, sipas një grafiku që ministria ndau në Twitter.

Furnizimet e ndihmave në natyrë të dorëzuara në zonën e katastrofës përfshijnë, gati 1,5 milion batanije, së bashku me 211.839 çanta gjumi, 80.824 shtretër, 26.622 gjeneratorë, 5.928 tonë veshje, 3.222 tonë furnizime higjienike dhe ushqime të shtuara në të.

Furnizimet e ndihmave në natyrë të dorëzuara në zonën e katastrofës përfshijnë, gati 1,5 milion batanije, së bashku me 211.839 çanta gjumi, 80.824 shtretër, 26.622 gjeneratorë, 5.928 tonë veshje, 3.222 tonë furnizime higjienike dhe ushqime të shtuara në të.

Autoritetet turke kanë përfunduar 80 për qind të vlerësimit të dëmeve në zonën e tërmetit në Türkiyen jugore pas dridhjeve të fuqishme të 6 shkurtit, njoftoi ministri i Mjedisit, Urbanizmit dhe i Ndryshimeve Klimatike, Murat Kurum. “Pjesa tjetër do të përfundojë shpejt në ditët në vijim”, tha Kurum, për Deskun Editorial të Anadolus në provincën Adıyaman të goditur nga tërmeti. Një personel prej 7.300 vetash po punojnë për të vlerësuar dëmet e shkaktuara nga tërmetet që tronditën 11 provincat. Kurum tha gjithashtu se shkatërrime ose dëmtime janë raportuar në rreth 164.000 ndërtesa dhe 518.000 njësi individuale. Tërmetet me magnitudë 7,7 dhe 7,6 ballë, me qendër në provincën Kahramanmaraş, tronditën gjithashtu provincat Gaziantep, Hatay, Adıyaman, Malatya, Kilis, Adana, Diyarbakır, Osmaniye, Şanlıurfa dhe Elazığ. Rreth 13,5 milionë njerëz u prekën nga tërmetet. Shumica e ndërtesave të shkatërruara janë ndërtuar para vitit 1999, tha Kurum, duke shtuar se në këto ndërtesa nuk është kryer asnjë inspektim. Ai tregoi gjithashtu një hartë të detajuar të linjës së prishjes që prek zonat në Adıyaman, duke thënë se autoritetet “do të shqyrtojnë cilësinë e tokës për lëngëzimin e lidhur me tokën” për të kuptuar shkatërrimin masiv në qendër të qytetit. Më shumë se 43.000 njerëz kanë humbur jetën në tërmetet vdekjeprurëse në Türkiye, sipas agjencisë së menaxhimit të fatkeqësive të vendit AFAD. Presidenti Recep Tayyip Erdoğan ka thënë se Türkiye do të fillojë ndërtimin e më shumë se 200.000 shtëpive që në mars në zonat e shkatërruara nga tërmetet dhe do të përfundojë procesin brenda një viti.

TRT Balkan / agjencitë