Erdoğan: Aleanca e Popullit po përgatitet për balotazh / Photo: AA

Përderisa Türkiye shkon në balotazhin e zgjedhjeve presidenciale më 28 maj, Presidenti Recep Tayyip Erdoğan tha të martën se koalicioni i tij Aleanca e Popullit ka filluar përgatitjet për votimin e shumëpritur.

“Vullneti i shfaqur në kutinë e votimit është i shenjtë. Si aleancë, ne filluam menjëherë përgatitjet për 28 maj. Unë pata takimet e mia me të gjithë liderët (partiakë) sot”, tha Erdoğan gjatë transmetimit të tij të parë të përbashkët drejtpërdrejt me transmetuesit CNN Turk dhe Kanal D, pas zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare të së dielës së kaluar.

Miliona votues shkuan në kutitë e votimit të dielën për të zgjedhur presidentin e vendit dhe anëtarët e parlamentit të tij prej 600 vendesh.

Aleanca e Popullit e Erdoğanit fitoi shumicën në parlament, ndërsa gara presidenciale do të shkojë në një raund të dytë më 28 maj.

Në raundin e parë të mbajtur më 14 maj, asnjë kandidat nuk fitoi një shumicë të plotë, megjithëse Erdoğani kryesonte.

Erdoğani do të përballet me Kemal Kilicdaroglun, kreu i opozitës kryesore, Partia Popullore Republikane (CHP) dhe kandidati i përbashkët për Aleancën e Kombit, në përbërje prej gjashtë partish opozitare, në votimin e balotazhit.

“Do të doja të falënderoja qytetarët e mi për pjesëmarrjen rekord. Ne patëm një festival të madh të demokracisë që i ka hije Türkiyes. Mund të jetë unik në botë. Pjesëmarrja ishte rreth 90%”, tha Erdoğan, duke shtuar se ai pret pjesëmarrje të lartë në raundin e dytë gjithashtu.

Është e nevojshme të shfrytëzohen mirë 12 ditët e ardhshme, shtoi ai.

“Unë do të vizitoj një pjesë të zonës së goditur nga tërmeti këtë fundjavë. Nuk po mendoj të mbaj mitingje, por mund të bëjmë takime në zonën e tërmetit,” tha ai.

AA