Erdoğan i qorton sulmet joproporcionale të Izraelit ndaj Gazës.    /Foto: AA

Në lidhje me konfliktin e fundit izraelito-palestinez, Recep Tayyip Erdoğan tha se Türkiye nuk gjen të justifikuar asnjë veprim kundër civilëve ose ndonjë sulm që synon vendbanimet civile.

Sulmet e fundit "disproporcionale dhe të pabaza" të Izraelit ndaj Gazës mund ta çojnë atë në një reputacion të keq ndërkombëtar, paralajmëroi të mërkurën presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan.

“Sulmet joproporcionale dhe të paskrupullta ndaj Gazës mund ta sjellin Izraelin në një vend të papritur dhe të padëshiruar në sytë e opinionit publik botëror”, tha Erdoğan në takimin e grupit të Partisë së tij për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP) në kryeqytetin Ankara.

“Bombardimi i vendbanimeve civile, vrasja e qëllimshme e civilëve, bllokimi i automjeteve që sjellin ndihma humanitare në rajon dhe përpjekja për t'i paraqitur të gjitha këto si aftësi mund të jetë vetëm një refleks i një organizate (terroriste), jo një shteti”, tha ai, duke shtuar: "Izraeli nuk duhet të harrojë se nëse vepron si një organizatë, jo si një shtet, ai përfundimisht do të shihet si një i tillë."

Në lidhje me konfliktin e fundit izraelito-palestinez që shpërtheu në fund të javës së kaluar, Erdoğan tha se Türkiye nuk gjen të justifikuar ndonjë veprim kundër civilëve ose ndonjë sulm që synon vendbanimet civile.

“Një konflikt i kryer me të gjitha llojet e metodave të turpshme nuk është luftë, por masakër”, theksoi presidenti. Mes të tjerash, ai shtoi se “Ne nuk gjejmë të justifikuar asnjë veprim kundër civilëve ose sulme që synojnë vendbanimet civile”.

Në një përshkallëzim dramatik të tensioneve në Lindjen e Mesme, forcat izraelite kanë nisur një fushatë të qëndrueshme dhe të fuqishme ushtarake kundër Rripit të Gazës, një përgjigje ndaj një ofensive ushtarake të grupit palestinez Hamas në territoret izraelite.

Konflikti filloi të shtunën kur Hamasi nisi Operacionin 'Tufani Al-Aksa' kundër Izraelit, një sulm i befasishëm i shumanshëm duke përfshirë një breshëri lëshimesh raketash dhe infiltrimesh në Izrael nëpërmjet tokës, detit dhe ajrit, për të cilin Hamasi tha se ishte në hakmarrje për sulmin ndaj Izraelit. Xhamia Al-Aksa në Jerusalemin Lindor të pushtuar dhe dhuna në rritje e kolonëve izraelitë kundër palestinezëve.

Në përgjigje të veprimeve të Hamasit, ushtria izraelite nisi operacionin Shpatat e Hekurta kundër objektivave të Hamasit brenda Rripit të Gazës. Përgjigjja e Izraelit është shtrirë në ndërprerjen e furnizimit me ujë dhe energji elektrike në Gaza, duke përkeqësuar më tej kushtet e jetesës në një zonë që është përfshirë nga një rrethim gjymtues që nga viti 2007.

Türkiye nuk do t'u japë kurrë afat terroristëve

Terroristët nga Iraku verior ose Siria që komplotojnë për të sulmuar Türkiyen nuk do të gjejnë prehje nga forcat turke të sigurisë, tha të mërkurën Presidenti Recep Tayyip Erdoğan.

"Ne nuk u japim asnjë afat terroristëve që po përgatiten të sulmojnë vendin tonë nga strofullat e tyre në Irakun verior ose Siri ose të ngacmojnë elementët tanë në rajon", tha Erdoğan në takimin e grupit të Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AK Parti) në kryeqytetin Ankara.

Erdoğan tha se Türkiye do të vazhdojë të shtojë operacionet intensive ajrore në Irakun e veriut dhe në Siri, "duke treguar se ne jemi të përkushtuar për të eliminuar anëtarët e grupit terrorist në çdo kohë dhe kudo që të jenë."

Türkiye kohët e fundit ka kryer sulme ajrore në Sirinë veriore dhe Irak për të eliminuar sulmet terroriste ndaj popullit turk dhe forcave të sigurisë duke “neutralizuar” PKK/YPG-në dhe elementë të tjerë terroristë për të garantuar sigurinë kufitare bazuar në të drejtën e saj për vetëmbrojtje sipas nenit 51 të Karta e OKB-së.

Sulmet ajrore pasuan një sulm të dështuar në kryeqytetin e Türkiyes, Ankara. Më 1 tetor, një kamikaz hodhi veten në erë përpara ndërtesës së Ministrisë së Brendshme, ndërsa një tjetër terrorist u vra nga forcat e sigurisë në portën e hyrjes. Dy policë kanë pësuar lëndime të lehta nga sulmi. Ministria e Brendshme turke konfirmoi lidhjet e sulmuesve me grupin terrorist PKK.

TRT Balkan / agjencitë