Erdoğan: Nuk do të hezitojmë të bëjmë gjithçka që kërkon siguria e vendit / Foto: TRT World

Türkiye do të bëjë gjithçka që është e nevojshme për të siguruar vendin nga organizatat terroriste, ka deklaruar presidenti Recep Tayyip Erdoğan.

"Ne nuk përkulemi para atyre që përpiqen të na përplasin duke përdorur organizata terroriste. Ne nuk hezitojmë të bëjmë gjithçka që kërkon siguria e Türkiyes," i tha Erdoğan një turme përpara kongresit të 4-të të jashtëzakonshëm të Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AK) në kryeqytetin Ankara të shtunën.

Kohët e fundit, Türkiye ka kryer sulme ajrore në veri të Sirisë dhe Irakut për të eliminuar sulmet terroriste kundër popullit turk dhe forcave të sigurisë duke "neutralizuar" PKK/YPG-në dhe elementë të tjerë terroristë për të garantuar sigurinë kufitare bazuar në të drejtat e vetëmbrojtjes që rrjedhin nga neni 51 i Kartës së OKB-së.

Masa erdhi pas sulmit të dështuar të së dielës në kryeqytetin e Türkiyes, Ankara, në të cilin një kamikaz hodhi veten në erë përpara ndërtesës së Ministrisë së Brendshme, ndërsa një tjetër terrorist u vra nga forcat e sigurisë në portën e hyrjes.

Dy oficerë policie pësuan lëndime të lehta në sulmin e 1 tetorit. Ministria e Brendshme turke ka konfirmuar lidhjet e sulmuesve me grupin terrorist PKK.

TRT Balkan / agjencitë