Erdoğan: Objektivi ynë, mbi 6 miliardë dollarë eksporte të mbrojtjes / Foto: AA

Objektivi i Türkiyes është të tejkalojë eksportet e saj të mbrojtjes në më shumë se 6 miliardë dollarë në vitin 2023, tha të premten presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan.

"Me iniciativat tona të industrisë së mbrojtjes, eksportet tona po rriten në mënyrë eksponenciale," i tha Erdoğan një turme të mbushur plot në TEKNOFEST Izmir, e cila po mbahet në aeroportin Cigli të qytetit.

Türkiye po zbaton me përpikëri 850 projekte në industrinë e mbrojtjes, shtoi ai.

Ngjarja pesëditore TEKNOFEST, ngjarja kryesore e teknologjisë dhe hapësirës ajrore në Türkiye filloi të mërkurën dhe përfshin konkurse, shfaqje ajrore, ekspozita dhe seminare, me vizitorët që mund të përjetojnë tunele vertikale me erë, simulime dhe shfaqje planetare.

Ngjarja organizohet çdo vit nga Fondacioni Turk i Teknologjisë (T3) dhe Ministria e Industrisë dhe Teknologjisë që nga viti 2018, në bashkëpunim me ministri të tjera dhe dhjetëra institucione të tjera publike, kompani private dhe universitete.

Erdoğan tha se rreth 330.000 njerëz kanë vizituar deri më tani festivalin kryesor të teknologjisë në Türkiye.

“Besoj se festivali do të jetë një ngjarje e denjë për Izmirin dhe 100-vjetorin e Republikës sonë në çdo aspekt”, tha ai.

Ngjarja është mbajtur më parë në qytete të ndryshme turke në vite çift dhe në metropolin Istanbul në vite tek. Për të shënuar 100-vjetorin e themelimit të Republikës së Türkiyes, ngjarja ishte planifikuar në tre provinca të ndryshme këtë vit.

Edicioni i parë i veprimtarisë këtë vit u mbajt në aeroportin Ataturk të Istanbulit në maj, duke mirëpritur një rekord botëror prej 2,2 milionë vizitorësh. E dyta u mbajt nga 30 gushti deri më 3 shtator në kryeqytetin Ankara, duke tërhequr rreth 1 milion njerëz.

AA