Erdoğan: Stërvitja Efes-2024 e bazuar në ruajtjen e paqes / Foto: AA

Presidenti i Türkiyes tha të enjten se stërvitja e ushtrisë turke Efes-2024 nuk synon asnjë vend, por bazohet në ruajtjen e paqes.

"Asnjë vend nuk është në shënjestër brenda fushës së stërvitjes Efes-2024, është një stërvitje e bazuar në ruajtjen e paqes," tha Presidenti Recep Tayyip Erdoğan në një fjalim drejtuar ushtrisë gjatë stërvitjes në provincën perëndimore të Izmirit.

“Ne kemi mundësinë të përdorim sistemet e reja vendase që kanë hyrë në inventar në stërvitjen Efes-2024”, shtoi ai, duke thënë më tej se 33 sisteme të reja do të testohen për herë të parë.

Presidenti theksoi gjithashtu industrinë e mbrojtjes në rritje të Türkiyes.

“Vitin e kaluar arritëm 5,5 miliardë dollarë eksporte të mbrojtjes me 230 lloje produktesh të dërguara në 185 vende dhe nënshkruam kontrata të reja me vlerë 10,24 miliardë dollarë,” tha ai.

Erdoğan theksoi gjithashtu se Türkiye po zhvillon diplomaci intensive.

"Ne kemi ndërmarrë shumë hapa të rëndësishëm (në diplomaci) për të rritur numrin e miqve tanë. Shpresojmë se do të vazhdojmë në këtë rrugë me nisma të reja," shtoi Erdoğan.

Presidenti foli edhe për praninë e grupit terrorist PKK në veri të Sirisë dhe Irakut.

"Türkiye nuk do të lejojë kurrë organizatën separatiste (PKK) të krijojë një shtet terrorist në veri të Sirisë dhe Irakut, menjëherë përtej kufijve të saj jugorë," tha ai.

Erdoğan shtoi më tej se Ankaraja po "monitoron nga afër" veprimet agresive të PKK-së kundër integritetit territorial të Türkiyes dhe Sirisë nën pretekstin e një referendumi.

Presidenti përmendi gjithashtu agresionin e vazhdueshëm të Izraelit në Gaza, duke kritikuar qeverinë e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu për një sulm në një kamp refugjatësh të dielën e kaluar në Rafah që vrau të paktën 45 njerëz, kryesisht gra dhe fëmijë.

“Ishte fundi i njerëzimit, nuk ka asnjë justifikim për një brutalitet të tillë”, tha ai në lidhje me sulmin.

AA