Erdoğan: Sulmi në Rafah ekspozoi ngjyrat e vërteta të Izraelit / Photo: AA

"Sulmi i së dielës në Rafah, i cili erdhi pas urdhrit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, ka ekspozuar natyrën tradhtare dhe të përgjakshme të shtetit terrorist," u tha Recep Tayyip Erdoğan avokatëve në Istanbull në një fjalim televiziv, duke iu referuar Izraelit dhe urdhrit të GjND-së për të ndaluar gjakderdhjen.

Presidenti turk sulmoi gjithashtu kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu, duke thënë:

"Netanyahu i luftuar dhe rrjeti i tij vrasës po përpiqen të zgjerojnë pushtetin duke masakruar njerëz pasi nuk arrijnë të mposhtin rezistencën palestineze.

"Netanyahu nuk do të jetë në gjendje të shpëtojë veten nga vajtimi si ish- i forti jugosllav Sllobodan Millosheviq, (i dënuari për gjenocid) politikani serb boshnjak Radovan Karaxhiq dhe - diktatori i ndjerë gjerman Adolf Hitler, të cilin ai po e imiton”, shtoi Erdoğan.

Ai theksoi gjithashtu se Türkiye do të bëjë "çdo gjë në fuqinë e saj për të siguruar që ata barbarë (izraelitë) të sillen para drejtësisë për krimet që kanë kryer".

Të paktën 35 persona u vranë dhe dhjetëra të tjerë u plagosën pasi Izraeli synoi një kamp për njerëzit e zhvendosur në Rafah të dielën.

Sulmi ndodhi pranë bazës logjistike të agjencisë së OKB-së për refugjatët palestinezë (UNRWA) në Tal al-Sultan, tha Zyra e Medias në Gaza.

Avionët izraelitë shënjestruan disa tenda në zonë, tha zyra e mediave, duke shtuar se janë përdorur raketa dhe bomba 900 kg.

Më herët, forca e mbrojtjes civile të Gazës tha se zona e synuar strehoi të paktën 100.000 njerëz të zhvendosur.

AA