Erdoğan: Türkiye ka ndaluar tregtinë me Izraelin / Photo: AA

Presidenti i Republikës së Türkiyes, Recep Tayyip Erdoğan, tha sot se Türkiye nuk mund të mbetet vëzhguese e heshtur e sulmeve izraelite ndaj civilëve të pafajshëm palestinezë dhe se ka pezulluar marrëdhëniet tregtare me Izraelin në vlerë prej 9,5 miliardë dollarësh.

Pas kryerjes së namazit të xhumasë në xhaminë Cilehane të Istanbullit në Uskudar, Erdoğan tha në një fjalim para gazetarëve se ajo që Izraeli po bën dhe se deri më tani ka vrarë rreth 40.000 palestinezë në sulmet e tij, është e papranueshme.

"Si myslimanë, është e paimagjinueshme që ne të qëndrojmë mënjanë dhe të shikojmë këtë të ndodhë. Ne kemi ndërmarrë hapat e nevojshëm," tha Erdoğan.

Duke kujtuar se si disa parti opozitare turke kritikuan me keqdashje marrëdhëniet midis Türkiyes dhe Izraelit në fushatën zgjedhore, Erdoğan tha se ata e ndaluan tregtinë pa lëvizje të papritura dhe me një mendim të mirë.

“Zgjedhjet tani kanë mbaruar dhe ne kemi marrë hapin. Ne i kemi diskutuar këto qasje izraelite para se të fillonin këto ngjarje, domethënë nuk kam bërë një takim me Netanyahun në Amerikë ashtu. Mund të ishin ndërmarrë disa hapa mes Türkiyes dhe Izraelit, por Netanyahu, për fat të keq, tregoi mizori ndaj këtyre fëmijëve, grave dhe të moshuarve të Palestinës”, tha Erdoğan.

Duke theksuar se i gjithë Perëndimi punon për Izraelin, veçanërisht ShBA-ja, Erdoğan tha se populli i pafajshëm dhe i varfër i Palestinës u dënua me vdekje me ato burime perëndimore dhe bomba izraelite.

"Nuk kishim më durim. Ne hodhëm hapat tanë. Vëllimi i tregtisë mes nesh ishte 9,5 miliardë dollarë. E mbyllëm këtë derë", përfundoi Erdoğan.

AA