Fidan: Për shkak të hipokrizisë së disave, 36.000+ palestinezë humbën jetën / Photo: AA

Pushtimi izraelit i tokave palestineze “po zgjerohet përmes pushtimit, zhvendosjes masive, spastrimit etnik dhe krimeve të luftës”, ka thënë ministri i Jashtëm turk Hakan Fidan.

Duke iu drejtuar pjesëmarrësve në sesionin e BRICS-it, të mbajtur në margjinat e Takimit të Ministrave të Jashtëm të BRICS të martën, Fidan tha se "për shkak të hipokrizisë dhe verbërisë strategjike të disave, më shumë se 36.000 palestinezë kanë humbur jetën, miliona janë zhvendosur, si dhe Gaza është në prag të shkatërrimit të plotë”, sipas burimeve diplomatike turke.

Për rezolutën e miratuar së fundmi për armëpushimin nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së, Fidan tha se edhe pse është një hap pozitiv, nuk është i mjaftueshëm. Fidan theksoi gjithashtu se pa një zgjidhje me dy shtete, "është e pamundur të flitet për sigurinë e Izraelit apo Palestinës".

"Ajo që ka ndodhur në Gaza gjatë tetë muajve të fundit para syve tanë tregon qartë erozionin e normave dhe vlerave. Ne nuk mund të lejojmë që rendi ndërkombëtar të qeveriset me standarde të dyfishta. Ne duhet të mbështesim më shumë bashkëpunim dhe diplomaci, dhe më pak konflikte në marrëdhëniet ndërkombëtare”, tha Fidan.

Më shumë se 37.000 palestinezë janë vrarë që atëherë në Gaza, shumica prej tyre gra dhe fëmijë, dhe rreth 85.000 të tjerë janë plagosur, sipas autoriteteve lokale shëndetësore. Tetë muaj pas luftës izraelite, pjesë të mëdha të Gazës janë në rrënoja në mes të një bllokadë të dëmshme të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, vendimi i fundit urdhëroi Tel Avivin të ndalonte menjëherë operacionin e tij në qytetin jugor të Rafahut, ku mbi një milion palestinezë kishin kërkuar strehim nga lufta, përpara se të pushtohej më 6 maj.

'Më e madhe se pesë'

Fidan tha më tej se, në dritën e motos së Presidentit Erdoğan "bota është më e madhe se pesë", Türkiye po përpiqet për reforma në Këshillin e Sigurimit të OKB-së dhe OKB-në, si dhe në organizata të tjera shumëpalëshe.

"Në këtë kontekst, ne vlerësojmë bashkëpunimin tonë me BRICS-in. Ne besojmë se diversiteti brenda BRICS-it është një mjet i rëndësishëm për rritjen e zhvillimit dhe stabilitetit," shtoi ministri i jashtëm. Fidan është takuar me homologët e tij rusë dhe kinezë në margjinat e samitit dy-ditor të ministrave të jashtëm të BRICS-it të mbajtur në qytetin rus të Nizhny Novgorod.

Hakan Fidan u takua gjithashtu me Ministrin e Jashtëm të Kinës Wang Yi në margjinat e takimit të vendeve të BRICS-it – fillimisht i përbërë nga Brazili, Rusia, India, Kina dhe Afrika e Jugut, me Iranin, Egjiptin, Etiopinë dhe Emiratet e Bashkuara Arabe që iu bashkuan këtë janar.

TRT World