Fidan: Raportet Türkiye-BE të mos mbeten peng i interesave të disa vendeve

Fidan: Raportet Türkiye-BE të mos mbeten peng i interesave të disa vendeve

BE-ja nuk mund të bëhet aktor global pa Türkiyen, thotë kryediplomati turk Hakan Fidan.
Fidan: Raportet Türkiye-BE të mos mbeten peng i interesave të disa vendeve / Foto: AA

Marrëdhëniet midis Türkiyes dhe BE-së nuk duhet të mbahen peng i interesave të disa vendeve, tha të mërkurën ministri i jashtëm turk.

“BE-ja nuk mund të jetë një aktor global pa Türkiyen”, tha Hakan Fidan, duke folur në një konferencë të përbashkët shtypi me Komisarin e BE-së për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Varhelyi, në kryeqytetin turk Ankara.

Türkiye pret që BE-ja të tregojë vullnetin e nevojshëm dhe të veprojë më me guxim për të avancuar marrëdhëniet, tha Fidan.

“Nuk ka asnjë ndryshim në perspektivën e anëtarësimit të Türkiyes në BE. Është një vullnet politik shumë i fortë”, shtoi ai.

Duke iu përgjigjur pyetjes mbi përleshjet e fundit midis fiseve arabe dhe grupit terrorist PKK/YPG në Sirinë lindore, Fidan i bëri thirrje ShBA-së “të ndalojë shtypjen e komuniteteve arabe në Siri në duart e grupit terrorist YPG/PKK”.

“Paraqitja e grupit terrorist YPG si legjitim duhet të përfundojë, ose konfliktet që shohim (në Deir ez-Zor) janë vetëm fillimi,” shtoi ai.

Operacionet e nisura nga fiset arabe kundër grupit terrorist në provincën lindore të Sirisë, Deir ez-Zor, që filluan javën e kaluar u zgjeruan me pjesëmarrjen e fiseve të tjera.

Që nga 27 gushti, gjithsej 33 fshatra janë çliruar nga pushtimi i YPG/PKK-së në zonat rurale të provincave Deir ez-Zor, Raqqa dhe Hasakah dhe në qarkun Manbij të Aleppos.

Varhelyi është në një vizitë dyditore në Ankara për të diskutuar marrëdhëniet dhe bashkëpunimin dypalësh.

AA