Greqia kundërligjshëm i ktheu, Türkiye shpëton mbi 380 emigrantë.     Foto: AA

Autoritetet greke vazhdojnë të kthejnë emigrantët në ujërat territoriale turke. Türkiye shpëtoi gjithsej 384 migrantë të parregullt të hënën, duke përfshirë shumë të cilët u dëbuan ilegalisht në ujërat territoriale turke nga autoritetet greke, sipas Rojës Bregdetare Turke.
Në incidentin e parë, ekipet u dërguan në brigjet e Ayvacik në provincën veriperëndimore të Çanakalasë, pasi roja bregdetare mësoi se kishte emigrantë të parregullt në një varkë fryrëse. Gjithsej 61 persona nga vende të ndryshme që u kthyen nga autoritetet greke u shpëtuan, tha ai.
Të paktën 39 emigrantë u shpëtuan në një tjetër incident në rajonet Didim dhe Kusadasi të provincës jugperëndimore Aydin, tha një deklaratë e Rojës Bregdetare Turke.
Ndërkohë, në provincën Balikesir të Egjeut të Türkiyes, 73 emigrantë të parregullt që u kthyen nga forcat greke u shpëtuan.
Sipas një deklarate, ekipet e rojes bregdetare turke u dërguan në brigjet e Ayvalik, Balikesir pas raportimeve për migrantë të parregullt në gomone dhe varka fryrëse, tha agjencia.
Më vete, roja bregdetare turke mbajti 147 migrantë të parregullt ndërsa shpëtoi 29 të tjerë në Bodrum në provincën jugperëndimore të Muglas.
Ndërkohë, në brigjet e Izmirit u shpëtuan edhe 182 emigrantë të parregullt në një varkë fryrëse të dëbuar në ujërat territoriale turke nga autoritetet greke.
21 emigrantë të tjerë të parregullt që përpiqeshin të kalonin në Greqi me mjete të paligjshme u mbajtën nga autoritetet turke. Të gjithë emigrantët u dërguan në zyrat provinciale të migracionit.
Pas një takimi të kabinetit të hënën, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan njoftoi se gjithsej 256.000 migrantë të parregullt u ndaluan të kalonin në Türkiye gjatë vitit të kaluar.
Türkiye ka qenë një pikë kyç tranziti për migrantët e parregullt që duan të kalojnë në Evropë për të filluar jetë të reja, veçanërisht ata që ikin nga lufta dhe persekutimi.
Grupet e të drejtave të njeriut dhe organet e medias kanë raportuar shpesh për kthyerje të paligjshme dhe shkelje të tjera të të drejtave të njeriut nga autoritetet greke.
Türkiye dhe grupet globale të të drejtave kanë dënuar në mënyrë të përsëritur praktikën e paligjshme të Greqisë për të dëbuar migrantët e parregullt, duke thënë se ajo shkel vlerat humanitare dhe ligjin ndërkombëtar duke rrezikuar jetën e migrantëve të cenueshëm, duke përfshirë gratë dhe fëmijët.

AA