I pamposhtur: Erdoğan rizgjidhet President i Türkiyes    /Foto: Reuters

Presidenti i Türkiyes, Recep Tayyip Erdoğan, ka betonuar trashëgiminë e tij si udhëheqësi më jetëgjatë i vendit, pasi mundi kandidatin e kombinuar të opozitës, Kemal Kilicdaroglu, në balotazhin e zgjedhjeve presidenciale.

Vlerësimet paraprake të dielën treguan se Erdoğan mori 52,11 për qind të votave kundër kundërshtarit të tij të opozitës Kilicdaroglu, i cili siguroi pak më pak se 48 për qind në atë që është quajtur zgjedhjet më të rëndësishme në Türkiyen post-otomane.

Në një fjalim fitoreje në selinë e AK Partisë në Istanbul, një Erdoğan dukshëm i entuziazmuar recitoi disa rreshta të një kënge të famshme turke nën brohoritjet e forta të mijëra mbështetësve të tij.

“Ne përfunduam balotazhin e zgjedhjeve presidenciale me mbështetjen e njerëzve. Falenderoj të gjithë ata që hodhën votat e tyre”, tha ai, duke shtuar, “Na është dhënë përgjegjësia për të qeverisur edhe për pesë vjet të tjera.”

Erdoğan mori rreth 27,5 milionë vota, rreth dy milionë më shumë se 25 milionë vota të Kilicdaroglut.

Komisioni zgjedhor i vendit, YSK, do të shpallë rezultatet përfundimtare më 1 qershor.

Fitorja e Erdoganit është edhe më mahnitëse pasi atij iu desh të kapërcejë një fushatë të pamëshirshme shpifjeje nga shtypi perëndimor.

Valeria Giannotta, Drejtoreshë e Observatorit Türkiye në qendrën italiane të politikës ndërkombëtare në Itali, e përshkroi Erdoğanin si një udhëheqës shumë “rezistent dhe të fortë” në analizën e saj pas votimeve.

“Rezultati tregoi se populli turk preferon Erdoğanin dhe vazhdimësinë që ai përfaqëson... Pesë vitet e ardhshme do të shënohen me vazhdimësi, duke përfshirë qasjen e sigurisë në drejtim të luftës kundër terrorizmit. Unë pres që Türkiye të jetë një forcë stabilizuese në rajon”, tha ajo për televizionin TRT World.

Balotazhi i së dielës ishte i pari në historinë e vendit pasi asnjë nga kandidatët presidencialë nuk siguroi shumicën e detyrueshme 50 për qind plus një votë në zgjedhjet presidenciale të 14 majit.

Në një deklaratë pas mbylljes së votimeve, kreu i Këshillit të Lartë Zgjedhor (YSK) tha se zgjedhjet u zhvilluan në mënyrë paqësore, pa raportime për ndërprerje.

Në zgjedhjet parlamentare, Aleanca e Popullit e udhëhequr nga AK Partia e Erdoğanit, gjithashtu siguroi shumicën duke fituar 323 vende në Asamblenë e Madhe Kombëtare prej 600 anëtarësh të Türkiyes.

Vlerësimet fillestare për balotazhin treguan një pjesëmarrje votuesish prej mbi 85 për qind, pak më e ulët se pjesëmarrja prej 88,92 për qind të dy javëve më parë. Votimi jashtë vendit ishte më i lartë me 55,62 për qind krahasuar me 52,69 për qind gjatë raundit të parë.

Ka më shumë se 64 milionë votues me të drejtë vote në Türkiye dhe jashtë saj.

Me këtë fitore, Recep Tayyip Erdoğan do të jetë edhe pesë vjet të tjera në detyrë. Ai u zgjodh për herë të parë president në vitin 2014 dhe u rizgjodh në vitin 2018.

Udhëheqësi 69-vjeçar shërbeu gjithashtu si kryeministër nga viti 2003 deri në vitin 2014. Më parë ai shërbeu si kryebashkiak i Istanbulit nga 1994 deri në 1998.

Më herët të dielën, Erdoğan dhe gruaja e tij Emine Erdoğan hodhën votat e tyre në Istanbul dhe u kërkuan qytetarëve “të dalin dhe të votojnë pa hezitim”.

Në prag të balotazhit, presidenti mblodhi mbështetësit e tij në Istanbul, duke deklaruar se 85 milionë qytetarët e Türkiyes do të ishin fituesit në balotazhin presidencial të së dielës.

“Të gjithë ata që kanë besim në vullnetin kombëtar, kanë ëndërr për vendin tonë dhe e ndiejnë se u përkasin këtyre trojeve, do të jenë fitues në zgjedhjet e 28 majit”.

Më shumë se 64,1 milionë njerëz u regjistruan për të votuar, duke përfshirë mbi 1.92 milion të cilët më parë hodhën votën e tyre në qendrat e votimit jashtë shtetit.

Një total prej pak më shumë se 192.000 kuti votimi u vendosën në gjithë Türkiyen.

Qendrat e votimit në portat doganore gjithashtu u mbyllën të dielën, ndërsa votimi në misionet diplomatike të Türkiyes jashtë shtetit përfundoi më 24 maj.

TRT World