Kryediplomati turk kërkon aksion kolektiv të NATO-s kundër terrorizmit / Photo: AA

Ministri i Jashtëm i Türkiyes Hakan Fidan do të udhëtojë në Bruksel për të marrë pjesë në një takim të ministrave të jashtëm të NATO-s dhe për t'u kërkuar vendeve anëtare të luftojnë kolektivisht terrorizmin.

Kryediplomati do të zhvillojë gjithashtu bisedime dypalëshe në margjinat e takimit, tha ministria e jashtme turke në një deklaratë të martën.

Takimi dy-ditor që fillon të mërkurën përkon me 75-vjetorin e krijimit të NATO-s.

Në rendin e ditës pritet të jenë çështjet që përfshijnë parandalimin e përgjithshëm, kundërterrorizmin, zhvillimet në Ukrainë, përgatitjet për Samitin e Uashingtonit dhe situatën aktuale pas përfshirjes së Suedisë dhe Finlandës në aleancë.

Fidan do të shprehë pritshmëritë e Türkiyes në lidhje me luftën kundër grupit terrorist PKK dhe degët e tij dhe nënvizon se është e papranueshme që disa anëtarë të NATO-s të kenë marrëdhënie me grupet terroriste, sipas informacioneve të marra nga burime diplomatike.

Ministri do të theksojë më tej se anëtarët që vendosin sanksione dhe kufizime ndaj njëri-tjetrit në industrinë e mbrojtjes bien ndesh me frymën e aleancës dhe siguria e NATO-s ndikohet negativisht nga një situatë e tillë.

Fidan pritet të zhvillojë gjithashtu takime dypalëshe me Sekretarin e Jashtëm britanik, David Cameron, ministren e jashtme gjermane Annalena Baerbock, ministren e jashtme finlandeze Elina Valtonen dhe ministren e jashtme bullgare Mariya Gabriel në margjinat e takimit.

TRT World