Ministrat e jashtëm të vendeve të BE-së do të diskutojnë për Türkiyen / Foto: AA

Ministrat e jashtëm të vendeve të Bashkimit Evropian në takimin e tyre më 20 korrik do të vlerësojnë marrëdhëniet Türkiye-BE.

Në takimin e ministrave të jashtëm të BE-së që do të mbahet në Bruksel, do të diskutohen edhe marrëdhëniet me Türkiyen, për të cilat ishte planifikuar të diskutohej në takimin e muajit të kaluar, por që u shty për një muaj.

Një zyrtar i lartë i BE-së, i cili nuk deshi t'i përmendet emri, deklaroi se marrëdhëniet me Türkiyen janë një nga më të rëndësishmet për Bashkimin dhe se Türkiye është "ende një vend kandidat" edhe pse procesi i anëtarësimit është ndalur.

Duke kujtuar se liderët e vendeve të BE-së i kërkuan Josep Borrellit, Përfaqësuesit të Lartë të BE-së për Marrëdhëniet me Jashtë dhe Politikën e Sigurisë, që në takimin e tyre të fundit të përgatiste një raport për Türkiyen, zyrtari i BE-së deklaroi se shkëmbimi i parë i pikëpamjeve për këtë raport do të zhvillohet në mbledhjen e së enjtes.

BE-ja me theks mbi dialogun

Pala e BE-së thekson se kanë parë disa ndryshime në politikën e jashtme të Türkiyes në periudhën e fundit dhe në këtë kontekst duan të “testojnë qëndrimin e Türkiyes ndaj BE-së dhe të shohin se ku mund të arrijnë marrëdhëniet në muajt në vijim”.

Duke kujtuar se ka dallime opinionesh midis Türkiyes dhe BE-së për çështje të tilla si Siria, Libia dhe Mesdheu Lindor, veçanërisht për çështjen e Qipros, zyrtarët e BE-së nënvizojnë se duan të mbajnë kanalet e komunikimit të hapura dhe të jenë në dialog me një vend të rëndësishëm si Türkiye.

Mbështetje e plotë për OKB-në dhe Türkiyen për marrëveshjen e drithit

BE-ja deklaron gjithashtu se ata do të vazhdojnë të punojnë me Kombet e Bashkuara dhe Türkiyen për të vazhduar Iniciativën e Drithit të Detit të Zi ndërmjet Rusisë dhe Ukrainës.

Zyrtarët e BE-së shprehin mbështetjen e tyre të plotë për aktivitetet ndërmjetësuese të OKB-së dhe Türkiyes për vazhdimin e marrëveshjes së grurit.

Ministrat e BE-së mund të diskutojnë Türkiyen me Blinkenin

Sekretari i Shtetit i ShBA-së Anthony Blinken do të marrë pjesë gjithashtu në takimin e ministrave të jashtëm të BE-së të enjten nëpërmjet video-konferencës.

Në pjesën e takimit të mbajtur me Blinkenin, parashikohet që Türkiye të dalë në rend dite dhe të bëhet vlerësimi i situatës pas vendimit të Türkiyes për kërkesën për anëtarësim të Suedisë në Samitin e Vilniusit më 11-12 korrik.

Ndër pikat e tjera të rendit të ditës të takimit të janë çështjet e Rusisë dhe të sigurisë ekonomike, si dhe mbështetja për Ukrainën, Kina, Tunizia dhe marrëdhëniet Azerbajxhan-Armeni.

Në një pjesë të takimit do të marrë pjesë edhe ministri i Jashtëm ukrainas Dmitro Kuleba. Në këtë seksion do të diskutohen nevojat e Ukrainës.

AA