Ministri i Jashtëm turk dënon sulmet izraelite ndaj Al-Aksas

Ministri i Jashtëm turk dënon sulmet izraelite ndaj Al-Aksas

Mevlüt Çavuşoğlu thotë se Izraeli duhet t'u japë fund sulmeve të tilla menjëherë.
Ministri i Jashtëm turk dënon sulmet izraelite ndaj Al-Aksas / Foto: AA

Ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavuşoğlu dënoi ashpër të mërkurën bastisjet e policisë izraelite në xhaminë Al-Aksa në Jerusalemin Lindor të pushtuar.

Duke folur me gazetarët në Bruksel pas një takimi të ministrave të jashtëm të NATO-s, Çavuşoğlu tha se Izraeli kishte shkelur shenjtërinë e kompleksit gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit dhe "ndërmori një hap që do të prishte statusin e tij historik".

Të mërkurën, policia izraelite tha se arrestoi 350 palestinezë nga kompleksi i Xhamisë Al-Aksa, me dëshmitarët që thanë se ata përdorën forcë të tepruar, duke përfshirë gaz lotsjellës.

Izraeli pushtoi Jerusalemin Lindor gjatë Luftës Arabo-Izraelite të vitit 1967. Ajo aneksoi gjithë qytetin në vitin 1980, një lëvizje që nuk u njoh kurrë nga komuniteti ndërkombëtar.

“Ne i kishim paralajmëruar që të parandalonin provokime të tilla, veçanërisht gjatë Ramazanit”, shtoi Çavuşoğlu gjatë vizitës së ministrit të Jashtëm izraelit Eli Cohen në Türkiye pas tërmeteve të 6 shkurtit në dhe takimit të tij me presidentin turk Recep Tayyip Erdoğan.

"Izraeli duhet t'u japë fund sulmeve të tilla menjëherë," shtoi ai.

Duke vënë në dukje se një proces dialogu me Izraelin ka rifilluar, Çavuşoğlu tha se “megjithatë angazhimi ynë me Izraelin sigurisht që nuk mund të bëhet në kurriz të kauzës palestineze”.

“Në këtë drejtim, ne kurrë nuk i komprometojmë parimet ose besimet tona”, shtoi kryediplomati turk.

AA