Ministri turk i Mbrojtjes: Türkiye dënon çdo sulm ndaj civilëve / Foto: AA

Ministri turk i mbrojtjes theksoi të enjten se Türkiye dënon çdo sulm ndaj civilëve dhe zonave të populluara civile në konfliktin e vazhdueshëm Palestinë-Izrael.

Gjatë një takimi me mediat turke në selinë e NATO-s në Bruksel, Yaşar Güler theksoi gjithashtu se lirimi i pengjeve, parandalimi i përhapjes së konfliktit në fronte të tjera dhe përfundimi sa më i shpejtë i konfliktit janë prioritetet e Ankarasë.

Në një përshkallëzim dramatik të tensioneve në Lindjen e Mesme, forcat izraelite nisën një fushatë të vazhdueshme dhe të fuqishme ushtarake kundër Rripit të Gazës, një përgjigje ndaj një ofensive ushtarake të grupit palestinez Hamas në territoret izraelite.

Për zhvillimet në Ukrainë, ai përsëriti se presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan është përpjekur me vendosmëri të ringjallë marrëveshjen e grurit që lejoi eksportin e drithit ukrainas në tregjet ndërkombëtare nëpërmjet Detit të Zi.

Güler tha gjithashtu se sanksionet dhe kufizimet e vendosura nga disa vende ndaj Türkiyes dëmtojnë NATO-n dhe Ukrainën.

Për rolin e vendit në aleancë, ai theksoi se Türkiye kontribuon shumë në operacionet, misionet dhe strukturat komanduese të NATO-s.

Guler theksoi gjithashtu se Türkiye mbetet e përkushtuar ndaj marrëveshjes së arritur në Samitin e Vilniusit të NATO-s në lidhje me aplikimin e Suedisë në NATO, por pret hapa më të prekshëm nga Suedia, duke përfshirë ligje më të rrepta për të luftuar terrorizmin.

"Parlamenti turk ka fjalën e fundit," vuri në dukje ai.

Më tej, ai shtoi se sulmi i fundit terrorist në kryeqytetin turk Ankara dëshmoi se kërcënimi terrorist me të cilin përballet vendi është i gjallë.

"Kushtet në Siri dhe Irak krijojnë terren pjellor për terrorizmin," tha Güler.

Në këtë sfond, përkundër të gjitha kontributeve që kemi dhënë në NATO, kufizimet në eksportin e produkteve të mbrojtjes nga disa aleatë të NATO-s nuk janë të pranueshme, vuri në dukje ai.

“Nuk ka asnjë justifikim për mbështetjen e PKK/YPG-së dhe ne presim solidaritet dhe mbështetje të plotë nga aleatët tanë të NATO-s”, shtoi Güler.

“Ne mbetemi të vendosur në luftimin e çdo grupi terrorist për aq kohë sa duhet”, u zotua ai.

AA