Monumentet historike të Türkiyes kryesisht të paprekura në zonën e tërmetit.     /Foto: AA

Shumë artefakte të paçmuara në Türkiye, si ato në Muzeun e njohur të Mozaikut Zeugma, kanë mbetur kryesisht të padëmtuara në dy tërmetet e fundit që goditën jugun e vendit.

Ministri turk i Kulturës dhe i Turizmit Mehmet Nuri Ersoy deklaroi se Drejtoria e Përgjithshme e Trashëgimisë Kulturore dhe e Muzeve të ministrisë ka prezantuar një plan emergjent për parandalimin e fatkeqësive.

Ekipet iu përgjigjën menjëherë punës për pjesët e dëmtuara të muzeve dhe rrënojave në 11 provincat e goditura rëndë nga dy tërmetet e njëpasnjëshme të 6 shkurtit dhe kryen një punë të vlerësimit të dëmeve në shkallë të gjerë të thesareve kulturore.

Në Gaziantep, një nga ato 11 provincat, kolonat historike të epokës romake ende qëndrojnë në rrënojat e Zeugmas.

Mozaikët e tij të famshëm të lashtë kanë ruajtur strukturën e tyre unike pavarësisht nga tërmetet, ndërsa ekspozitat e preferuara të muzeut, statuja 1,6 metra e lartë e perëndisë romake Mars dhe mozaiku i Vajzës Cigane ishin të padëmtuara.

Në përgjithësi, numri i përgjithshëm i punimeve të vlerësuara në rajonin e tërmetit është raportuar të jetë 433, me 121 të dëmtuara rëndë, 66 të dëmtuara mesatarisht dhe 57 të lehta.

‘Qyteti i Qytetërimeve’, ndër më të goditurit

Në provincën e afërt Hatay, sipas ministrisë së Kulturës, restaurimi i vendeve historike dhe kulturore që u dëmtuan nga lëkundjet masive do të fillojë muajin e ardhshëm.

Pavarësisht se u dëmtua, ndërtesa historike e Zyrës së Guvernatorit të provincës Hatay, e cila u ndërtua 95 vjet më parë dhe shërbeu si rezidencë presidenciale përpara se provinca t’i bashkohej Türkiyes në 1939, nuk u shemb.

Tërmetet e kursyen tunelin e Titusit dhe shpellën fqinje Besikli, të ndërtuar rreth 2 mijë vjet më parë nga skllevërit për të shmangur përmbytjet në zonën Samandag të Hatay.

Shtëpia e Antakyas, “Qyteti i qytetërimeve” i njohur dhe shtëpia e shumë thesareve kulturore, Hatay është një nga provincat më të goditura nga tërmetet.

Shumë nga xhamitë, kishat dhe sinagogat e saj, të cilat ishin ndër veprat më të shquara të krahinës, u shkatërruan nga tërmetet.

Dëme në epiqendër

Kahramanmaraşi, epiqendra e të dyja tërmeteve, pësoi një shkatërrim të gjerë për shkak të lëkundjeve të forta. Shumë ndërtesa u shembën në qytetin shekullor, i cili është shtëpia e shumë vendeve historike.

Megjithatë, me heqjen e mbeturinave, banorët kanë rifituar qasjen rrugore drejt Pazarit të Madh, që daton gjysmëmijëvjeçari, i cili vetë ishte pothuajse i padëmtuar nga tërmetet.

Në fakt, disa biznese kanë filluar të rihapin dyert e tyre për të ndihmuar njerëzit të ndihen sikur “jeta do të kthehet në normalitet”.

Jo aq me fat, gjysma e minares së Xhamisë së Madhe Marash të shekullit të 15-të, e cila shënon qendrën e qytetit, humbi nga fatkeqësia, me rrënojat që ranë duke shkaktuar disa dëme pranë hyrjes së xhamisë historike.

Shërbimet ditore të namazeve që atëherë janë pezulluar për shkak të dëmtimit, ndërsa namazet javore të xhumasë janë mbajtur jashtë.

TRT Balkan / agjencitë