Mrekullira të tjera në ditën e 7-të të tërmetit, vazhdon puna e palodhshme / Photo: AA

Në ditën e shtatë të përpjekjeve të kërkim-shpëtimit, ekipet punëtore dëshmuan më shumë shpëtime mrekulli të dielën nga mbeturinat e tërmeteve të fuqishëm që goditën Türkiyen jugore në fillim të kësaj jave.

Tolga Fakioglu, një burrë 34-vjeçar, u shpëtua në Defne në provincën Hatay pasi mbeti nën rrënoja për 155 orë që nga tërmeti i parë që goditi vendin.

Rukiye, një grua e re 21 vjeçe, u nxor gjithashtu nga rrënojat në Adiyaman falë përpjekjeve të ekipeve të shpëtimit për ta shpëtuar pasi ajo mbeti nën rrënoja për 153 orë.

Huseyin Seferoglu, një person me pengesa mendore, u nxor gjithashtu nga mbeturinat në Antakya në Hatay, provincën më jugore të Türkiyes. 23-vjeçari u nxor nga rrënojat 152 orë pas tërmetit.

Ismihan, një grua 85-vjeçare, u shpëtua gjithashtu në të njëjtin rajon pasi mbeti e bllokuar nën rrënoja për 152 orë.

Presidenti i el-Salvadorit Nayib Bukele tha në Twitter se ekipet nga vendi shpëtuan një grua dhe një fëmijë 150 orë pas tërmetit.

Bukele tha se Melih Efe Ozcan, rreth 5 vjeç, dhe Deniz Dal, rreth 30, u shpëtuan në Kahramanmaraş.

Dy motrat, Rabia Kirmizi, 22 vjeçe dhe Elif Kirmizi, 28 vjeçe, u shpëtuan në provincën Adiyaman pasi u bllokuan nën blloqe betoni për 152 orë.

Shpëtohet 7-vjeçari

Ekipet e shpëtimit gërmuan gjithashtu Haci Ahmetin, një djalë 7-vjeçar, nga mbeturinat e një ndërtese tetëkatëshe në Adiyaman 152 orë pas tërmetit.

Në një tjetër shpëtim duke ushqyer shpresat për më shumë të mbijetuar, ekipet shpëtuan një nënë dhe djalin e saj, Omerin, pasi ata mbetën të bllokuar në mbeturina për 150 orë.

Ministri i Shëndetësisë Fahrettin Koca tha gjithashtu në Twitter se një foshnjë u shpëtua nga mbeturinat në provincën Hatay 150 orë pasi tërmetet goditën rajonin. Ai ndau pamjet e shpëtimit, duke thënë: “Ka gjithmonë shpresë”.

Muzeyyen Ofkeli, një grua 64-vjeçare, u nxor gjithashtu nga rrënojat në Hatay. Ofkeli ishte bllokuar në rrënoja për 150 orë para se të shpëtohej.

Dhjetëvjeçarja Cudi është një tjetër i mbijetuar nga tërmeti i shpëtuar nga ekipet nga Istanbuli në Kahramanmaraş. Ajo u shpëtua nga rrënojat 147 orë pas tërmetit.

Hamim Gullu, 13 vjeç, u shpëtua në Adiyaman pasi mbeti i bllokuar në mbeturina për 145 orë.

Adnan Ahmad Amir, një burrë sirian dhe vajza e tij 4-vjeçare Emira u shpëtuan gjithashtu 141 orë pas tërmetit.

Mustafa Sarigul, një burrë 35-vjeçar, u shpëtua nga rrënojat e një ndërtese gjashtëkatëshe në Hatay, një zonë e prekur rëndë nga tërmetet e dyfishta që goditën Türkiyen të hënën e kaluar.

Ekipet turke dhe rumune të shpëtimit u shfaqën drejtpërdrejt në TV duke punuar pesë orë për të nxjerrë Sarigul nga mbeturinat, ku ai kishte mbetur i bllokuar për 146 orë.

Një vajzë e re në Gaziantep, Eylul Kilic, u shpëtua gjithashtu pasi mbijetoi për 146 orë në mbeturinat e ndërtesave të shembura. Ajo kishte qëndruar në shtëpinë e tezes së saj kur tërmetet tronditën rajonin.

Tërmetet me magnitudë 7,7 dhe 7,6, me qendër në provincën Kahramanmaraş, prekën më shumë se 13 milionë njerëz në 10 provincat: Hatay, Gaziantep, Adana, Adiyaman, Diyarbakir, Kilis, Malatya, Osmaniye dhe Sanliurfa.

Disa vende në rajon, përfshirë Sirinë dhe Libanin, ndien lëkundjet e forta që goditën Türkiyen në më pak se 10 orë.
AA