Nxënësit të lumtur që kthehen në shkollë në Türkiyen e goditur nga tërmeti

Nxënësit të lumtur që kthehen në shkollë në Türkiyen e goditur nga tërmeti

Mësuesit angazhojnë nxënësit në aktivitete në natyrë për të kapërcyer traumat e tërmetit.
Nxënësit të lumtur që kthehen në shkollë në Türkiyen e goditur nga tërmeti.     /Foto: AA

Elif Suheda Kerkut, një nxënëse e klasës së katërt në rajonin e goditur nga tërmeti i Türkiyes, u kthye në shkollë të mërkurën.

"Nëse ka tërmet, ne do të praktikojmë atë që kemi mësuar në stërvitje”, tha ajo. “Por unë shpresoj se nuk do të ketë më tërmete”.

Rreth 52.000 nxënës u kthyen në shkollë në provincën Kilis, ku arsimi u pezullua për shkak të tërmeteve vdekjeprurëse që tronditën Sirinë veriore dhe Türkiyen jugore më 6 shkurt.

Në shkollën fillore Afife Kecik, nxënësit luajtën lojëra dhe shëtisnin në kopsht me shokët e tyre.

"Ne luajmë me miqtë tanë. Jemi rehat këtu”, tha Kerkut, duke shtuar se ishte e lumtur që u kthye.

Mësuesit po përpiqen t'i angazhojnë fëmijët jashtë për të kapërcyer traumën e tyre nga tërmeti.

“Mësuesit kryen aktivitete në kopshtet e shkollave për të rehabilituar nxënësit, për të ofruar mbështetje psikosociale dhe për të eliminuar fobitë në ambiente të mbyllura”, tha për Anadolu drejtori provincial i Kilisit i Arsimit Kombëtar, Mehmet Emin Akkurt.

Në provincën Sanliurfa ku mësimet rifilluan gjithashtu të mërkurën, Drejtori i Provincës së Arsimit Kombëtar Fevzi Kurt, Guvernatori Salih Ayhan, mësues dhe nxënës morën pjesë në ceremoninë e kthimit në shkollë në shkollën fillore Yunus Emre Borsa të Stambollit.

Ajhan tha: "Ne jemi një komb që kemi kapërcyer shumë vështirësi gjatë historisë me besimin, forcën dhe bashkimin tonë. Ne do t'i ndërtojmë ditët tona të bukura duke u bashkuar përsëri. Le të mos harrojmë kurrë forcën tonë."

Ayhan shtoi se shkollat ​​nuk janë vetëm një vend edukimi, por edhe një vend për të përmbushur nevojat sociale dhe emocionale.

Numri i të vdekurve nga tërmetet shkatërruese që goditën Türkiye është rritur në 45.089, tha Agjencia e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe të Emergjencave, AFAD.

Më 6 shkurt, tërmete me magnitudë 7,7 dhe 7,6 goditën 11 provinca - Adana, Adiyaman, Diyarbakir, Elazig, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaras, Kilis, Malatya, Osmaniye dhe Sanliurfa.

Më shumë se 13 milionë njerëz në Türkiye janë prekur nga tërmetet.

TRT Balkan / agjencitë