Presidenti turk dhe ai bjellorus diskutojnë çështjet rajonale e globale / Photo: AA

Presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan u takua me presidentin e Bjellorusisë Aleksandër Llukashenko në kryeqytetin e Kazakistanit Astana, tha të enjten Drejtoria e Komunikimeve e Türkiyes.

Bisedimet u fokusuan në marrëdhëniet dypalëshe, pasojat e luftës Ukrainë-Rusi dhe çështje më të gjera rajonale dhe globale.

Erdoğan theksoi nevojën për të ndërmarrë hapa vendimtarë për t'i dhënë fund konfliktit të vazhdueshëm midis Ukrainës dhe Rusisë, duke shprehur shpresën se një kornizë e fortë paqeje mund t'i japë fund luftës.

Ai përsëriti angazhimin e Türkiyes për të ndjekur paqen dhe u zotua të vazhdojë bisedimet e sinqerta me të dyja palët e përfshira në konflikt.

Presidenti turk mbërriti në Astana të mërkurën për të marrë pjesë në Samitin e 24-të të Këshillit të Kryetarëve të Shteteve të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait.

AA