Studentët e huaj në Türkiye: E mira me të mirë kthehet! / Photo: AA

Disa javë para se muaji i bekuar i Ramazanit të fillojë, student të huaj të diplomuar në Türkiye, kanë finalizuar objektivat për përgatitjen e pakove ushqimore për të prekurit nga tërmetet e 6 shkurtit.

Një prej tyre është Syafiq Mardi, 29 vjeç, nga Singapori, i cili tha se në ditët në vijim, do të punojmë për donacione të qëndrueshme për të qenë pjesë e rindërtimit të Türkiyes.

I diplomuar në Universitetin Çukurova në provincën jugore të Adanas, Mardi erdhi për herë të parë në Türkiye në vitin 2013 për studime. Pasi studioi teologjinë, artin dhe historinë islame, ai u diplomua vitin e kaluar duke ndjekur bursat e Türkiyes, një program bursash për arsimin e lartë i financuar nga Qeveria, i drejtuar nga Presidenca e Türkiyes e Turqve Jashtë Vendit dhe Komuniteteve të Përafërta (YTB).

Në shtëpi, Mardi është i përfshirë në punë vullnetare për të dërguar ndihma, në para dhe gjëra materiale, për njerëzit e goditur nga tërmeti në Türkiye.

Si pjesë e Be Kind Project, një organizatë lokale në Singapor, “ne mblodhëm më shumë se 20.000 dollarë në vetëm një javë, përveç sendeve të tjera të nevojshme, duke përfshirë ushqimin, rrobat,” shtoi Mardi.

“Tani ne po punojmë në një projekt afatgjatë si në aktivitetet e edukimit dhe ndërtimit social,” tha ai, duke shtuar: “Tani është koha ime për të shpërblyer mirësinë e Türkiyes. Është në një sens mirënjohjeje t’ia kthesh shoqërisë turke.”

Türkiye ofron fondet e nevojshme, lehtësi për qëndrim dhe aktivitete të tjera për studentët ndërkombëtarë për studime që variojnë nga shkolla e mesme deri në diploma pas doktoraturës. Shumë prej këtyre studentëve ndërkombëtarë financohen nga YTB-ja. Aktualisht, ka më shumë se 170.000 studentë ndërkombëtarë që po bëjnë studime të ndryshme në vend. Menjëherë pasi tërmeti i dyfishtë goditi Türkiyen jugore më 6 shkurt, shumë studentë ndërkombëtarë u hodhën në operacionet e kërkimit, shpëtimit dhe ndihmës.

Sipas të dhënave të fundit zyrtare, numri i viktimave nga lëkundjet masive është rritur në në më shumë se 45.000 dhe mijëra të tjerë janë të lënduar.

Presidenca e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Türkiyes (AFAD) tha se tërmetet, me qendër në provincën Kahramanmaraş, janë pasuar nga mbi 11 mijë pasgoditje deri më tani. Lëkundjet me magnitudë 7,7 dhe 7,6 goditën 10 provinca të tjera jugore dhe juglindore duke përfshirë Hatay, Gaziantep, Adiyaman, Malatya, Adana, Diyarbakir, Kilis, Osmaniye, Sanliurfa dhe Elazig. Rreth 13.5 milionë njerëz janë prekur nga tërmetet shkatërruese.

Türkiye, gjithmonë pranë nevojtarëve

Nga kryeqyteti turk Ankaraja, Sherhan Upahm Abas, 27 vjeç, iu bashkua një grupi për të ndihmuar njerëzit në rajonin e goditur nga tërmeti. Një vendas nga Bangsamoro, rajoni jugor autonom me shumicë myslimane të Filipineve, Abas, së bashku me grupin që përbëhej nga studentë nga Malajzia, Bangsamoro, Indonezia dhe një Rohingya, udhëtuan për në Hatay, Kahramanmaraş dhe Gaziantep.

“Sa herë që kemi nevojë, Türkiye është gjithmonë aty për ne,” tha Abas, i cili po studion masterin në sistemin e informacionit në Universitetin Gazi të Ankarasë. “Nuk ka të bëjë vetëm me fenë, ne jemi vëllezër, duhet t’i ndihmojmë njëri-tjetrit,” theksoi ai, duke kujtuar “situatën e trishtuar” nga tërmetet e Türkiyes. Abas tha: “Unë nuk mendoj se dikush mund të rezistojë për të ndihmuar këta njerëz të prekur nga tërmeti.”

I udhëhequr nga Yilmaz Balcin i Forumit Rinor Ndërkombëtar me seli në Türkiye, grupi shpërndau batanije, pako ushqimore, këpucë, panele diellore dhe xhaketa mes njerëzve të prekur nga tërmeti.

Arsim për Rohingyasit

“Turkiye na ka ofruar arsim i cili është shumë i rëndësishëm për komunitetin tim”

Aung Naing Shëe, 31 vjeç, nuk e ka vizituar familjen e tij, që kur ai zbarkoi në Türkiye në vitin 2018, si viktimë e persekutimit të Rohingyas nga Myanmari.

Kandidati për doktoraturë në Universitetin Yildirim Beyazit të Ankarasë, Shëe tha për Anadolu se ai u ndihmoi njerëzve të prekur nga tërmeti në nevoja psikosociologjike.

“Kam vizituar kampe dhe kam biseduar me njerëz të prekur nga tërmeti, të cilët kishin nevojë për mbështetje psikosociale,” tha Shëe, i cili ka punuar për katër vjet si këshilltar psikologjie.

“Türkiye po mbështet njerëzit kudo në botë, veçanërisht komunitetin tonë Rohingya në çdo aspekt ... qoftë ai mjekësor ose arsimor,” tha Shëe, ndërsa kujtoi mbështetjen e dhënë nga Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA), një agjenci ndihmash në zhvillim e drejtuar nga shteti, dhe AFAD-i për komunitetin Rohingya që jeton në Bangladesh.

“Ka qenë shumë efektive për njerëzit tanë,” tha ai, duke shtuar: “Të ofrohet arsim për ne është gjithçka për një komunitet si yni”.

Shëe, një studiues i YTB-së, tha se njerëzit e prekur nga tërmeti kanë nevojë për mbështetje psikosociale sepse disa kanë humbur prindërit, disa shtëpitë dhe pronat e tyre.

“Kjo është një ngjarje traumatike dhe ne duhet të zvogëlojmë një lloj traume të tillë nga mendjet e tyre,” citoi ai.

Ndihma nga influencuesit

Një influencues i njohur i mediave sociale, Musaib Afzal, është një i sapodiplomuar në YTB i cili është kthyer në shtëpi në Kashmirin e administruar nga India. Ai është i zënë me organizimin dhe ndihmën e individëve dhe organizatave në rajonin e Himalajeve duke dërguar ndihma në Türkiye.

Duke kujtuar një ndodhi emocionale nga Srinagar, kryeqyteti i Kashmirit, Musaib tha për Anadolu: “Një shitës tha se nuk kishte para të mjaftueshme për të dhënë. “Kjo është gjithçka që kam, kapelet e bebeve, ju lutem t’i dërgojini shpejt në Türkiye,” citoi Afzal të ketë thënë shitësi.

“Ne njerëzit duam të jemi atje me turqit (në kohë nevoje) edhe me kontributet tona të vogla,” tha Afzal, i cili ka fituar mijëra ndjekës të mediave sociale për përmbajtjen e tij digjitale duke përhapur ndërgjegjësimin për mundësitë arsimore, kulturore dhe të tjera të ofruara në Türkiye.

Një i diplomuar në shkencat islame nga Universiteti Recep Tayyip Erdoğan, Afzal kujtoi kohën që kaloi duke punuar si vullnetar me organizata të ndryshme studentore dhe të shoqërisë civile në provincën Rize të Detit të Zi të Türkiyes.

Puna me organizatat lokale të shoqërisë civile dhe grupet e studentëve i ndihmoi atij të kuptonte mirë kulturën turke, pranoi ai.

“Më ndihmoi të zhvilloj një komunikim të thellë me popullin vendas turq dhe të shoh dashurinë e tyre ndaj myslimanëve nga pjesë të tjera të botës.

“Ata janë gjithmonë aty për ne, kudo në botë,” tha Afzal, duke iu referuar organizatave humanitare të Türkiyes, duke përfshirë Fondacionin e Ndihmës Humanitare (IHH).

Në Kashmir, ai udhëzoi njerëzit dhe organizatat për të kontaktuar Ambasadën Turke në Nju Delhi, kryeqytetin e Indisë. “Shumë njerëz dërguan mbështetje në gjëra materiale dhe para,” tha ai.

Për punën e tij digjitale, Afzal tha: “Unë mund të shoh qartë se njerëzit i njohin përpjekjet e mia të vogla në mediat sociale, ku jam bërë një urë për të lidhur njerëzit që përballen me problemin e pengesës gjuhësore, përveç çështjeve të tjera.

“Na ka ndihmuar, këtu në Kashmir, në operacionet e ndihmës në Türkiye pas tërmetit.”

Kontributi i studentëve irakianë

Studentët irakianë kanë kontribuar në para dhe në gjëra materiale.

Amjad Yasir udhëhoqi një grup studentësh ndërkombëtarë nga Iraku në Kahramanmaraş dhe Hatay.

“Ne kemi themeluar një organizatë studentore gjithirakiane në Türkiye për t’u ndihmuar njerëzve të prekur nga tërmeti,” tha Jaëdat për Anadolu.

Ai tha se grupi prej rreth 50 studentësh punon në koordinim me organizatat “në shtëpi (të cilat) na dërgojnë materiale dhe na ndihmojnë të mbledhim fonde”.

“Ne shkuam me makinë në Kahramanmaraş dhe Hatay për të shpërndarë ndihma humanitare. Studentët irakianë mblodhën një shumë të madhe donacionesh në para për Gjysmëhënën e Kuqe Turke si dhe për AFAD-in, dhe ofruan ndihmë për më shumë se 1000 familje,” tha Yasir, duke shtuar se puna humanitare e grupit u koordinua nga bordi rinor me qendër në Istanbul i Unionit të OJQ-ve të Botës Islame.

Grupi irakian po siguron gjithashtu rreth 1.000 tenda të cilat do t’u shpërndahen njerëzve të prekur nga tërmeti në Kahramanmaraş.

Ayodele Akin-Adamu, i cili studion inxhinieri strukturore në Universitetin Dokuz Eylul në qytetin bregdetar të Egjeut të Izmirit, iu bashkua një grupi studentësh për të ndihmuar me paketimin dhe shpërndarjen e ushqimit në Kilis.

Përveç si dëshmitar i situatës në terren, Ayodele tha për Anadolu se udhëtimi i tij në Kilis e ndihmoi atë “të kuptonte drejtpërdrejt ndikimin e tërmetit”.

Studimet e Ayodele, një shtetas i Nigerisë, mbështeten nga YTB-ja.

“U largova nga Izmiri për në Kilis sepse doja t’u ndihmoja njerëzve të prekur nga tërmeti me çfarëdo kapaciteti që kam”, tha ai për Anadolu ndërsa miku i tij Rizëan uz Zaman nga Kashmiri po shpërndante pako ushqimore mes njerëzve të goditur nga tërmeti.

Dyshja i është bashkuar IHH-së me seli në Istanbul, e cila drejton një nga qendrat më të mëdha të ndihmës në provincë, afër kufirit me Sirinë.

Ayodele tha se përvoja e punës me IHH-në u mundësoi studentëve ndërkombëtarë të “shikojnë se si funksionojnë, përgatisin ushqim, ofrojnë strehim të përkohshëm, veshje dhe sende të tjera thelbësore” për njerëzit e prekur nga tërmeti.

TRT Balkan / agjencitë