Tentativë për sulm terrorist në gjykatën e Istanbulit, të vdekur 2 sulmues / Foto: AA

Dy persona u qëlluan për vdekje teksa po përpiqeshin të sulmonin gjykatën e Caglayan në Istanbul, tha ministri i Brendshëm turk Ali Yerlikaya.

Burri dhe gruaja u vranë gjatë një "përpjekjeje për të sulmuar" një pikë kontrolli të sigurisë në gjykatën e Caglayan të martën në mëngjesin e vonshëm, postoi Yerlikaya në mediat sociale.

Ministri më vonë njoftoi se dy sulmuesit, një femër dhe një mashkull, u lanë të vdekur dhe gjashtë persona, përfshirë tre policë, u plagosën.

Ai gjithashtu bëri të ditur se terroristët, të identifikuar si E.Y. dhe P.B., të cilët u neutralizuan, u konstatua se ishin anëtarë të organizatës terroriste DHKP-C.

"Unë përgëzoj oficerët tanë heroikë të policisë. I uroj shërim të shpejtë të plagosurve tanë," shtoi Yerlikaya.

Ministri i Drejtësisë Yilmaz Tunc ka pohuar se hetimi gjyqësor i nisur nga Zyra e Kryeprokurorit Publik të Istanbulit në lidhje me sulmin është në vazhdim, duke përfshirë aspekte të shumta.

“Hetimi gjyqësor i nisur nga Zyra jonë e Kryeprokurorit Publik të Istanbulit në lidhje me incidentin vazhdon në shumë aspekte”, tha ai në postimin e tij në rrjetet sociale.

Caglayan është një kompleks i madh gjykatash në lagjen Kagithane në anën evropiane të Istanbulit.

TRT World