Türkiye: Arrestohen tre të dyshuar për sulmin ndaj gjyqtarit të futbollit

Türkiye: Arrestohen tre të dyshuar për sulmin ndaj gjyqtarit të futbollit

Mes të arrestuarve është edhe presidenti i klubit të futbollit Ankaragucu Faruk Koca.
Türkiye: Arrestohen tre të dyshuar për sulmin ndaj gjyqtarit të futbollit.    /Foto: AA

Policia turke ka arrestuar tre të dyshuar për sulmin ndaj gjyqtarit të futbollit Halil Umut Meller në një ndeshje të Super Ligës, ndër të arrestuarit është edhe presidenti i klubit të futbollit Ankaragucu, Faruk Koca.

Sulmi ndaj arbitrit ka ndodhur në fushën e stadiumit në Ankara pas përfundimit të ndeshjes së Superligës mes Ankaragucu dhe Caykur Rizespor (1:1).

Ministri turk i Drejtësisë, Yilmaz Tunc, ka njoftuar në rrjetet sociale se prokuroria kompetente po heton për të gjitha detajet e ngjarjes.

“I dyshuari F.K, S.Y.S. dhe K.C. janë arrestuar pas seancës në prokurori në Ankara-Perëndim, për veprën penale ‘plagosje e zyrtarit publik në fushën sportive për shkak të detyrës publike’. Sipas analizës së videos, të dyshuarit dolën në fushë në fund të lojës dhe sulmuan arbitrin”, tha ministri turk Tunc.

TRT Balkan / agjencitë