Türkiye dënon komentet e ministrit të jashtëm izraelit që synojnë Erdoğanin / Photo: AA

Ministria e Jashtme e Türkiyes dënoi të martën një postim të fundit në rrjetet sociale nga ministri i Jashtëm izraelit, Israel Katz, që synonte presidentin turk Recep Tayyip Erdoğan , duke e quajtur atë një përpjekje për të mbuluar krimet e Izraelit.

“Ne e konsiderojmë postin mosrespektues të Ministrit të Jashtëm izraelit që synon Presidentin tonë të nderuar si një ton që mund të miratohet vetëm nga një zyrtar i një shteti të akuzuar për gjenocid”, thuhet në një deklaratë të ministrisë.

Nga ministria theksuan se akuza të tilla janë pjesë e përpjekjeve të Izraelit për të errësuar veprimet e veta kriminale. Duke kritikuar ashpër postimin e mediave sociale, ministria tha:

"Të tilla shpifje dhe gënjeshtra janë pjesë e përpjekjeve të Izraelit për të mbuluar krimet që ka kryer. Türkiye do të vazhdojë të luftojë për paqen dhe drejtësinë”

Izraeli, duke shkelur rezolutën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon një armëpushim të menjëhershëm, është përballur me dënimin ndërkombëtar në mes të ofensivës së tij brutale të vazhdueshme në Gaza që nga një sulm i 7 tetorit 2023 nga grupi palestinez Hamas.

Më shumë se 37.700 palestinezë janë vrarë që atëherë në Gaza, shumica prej tyre gra dhe fëmijë, dhe rreth 86.400 të tjerë janë plagosur, sipas autoriteteve lokale shëndetësore.

Mbi tetë muaj pas luftës izraelite, pjesë të mëdha të Gazës janë në gërmadha mes një bllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, vendimi i fundit i cili e urdhëroi Tel Avivin të ndalonte menjëherë operacionin e tij ushtarak në qytetin jugor të Rafahut, ku mbi një milion palestinezë kishin kërkuar strehim nga lufta përpara se të pushtohej më 6 maj.

AA