Türkiye fitoi medaljen e bronztë në Kupën e Botës FIBA ​​U19

Türkiye fitoi medaljen e bronztë në Kupën e Botës FIBA ​​U19

Skuadra turke e basketbollit mundi ShBA-në me rezultatin 84-70 në ndeshjen e vendit të tretë.
Türkiye fitoi medaljen e bronztë në Kupën e Botës FIBA ​​U19.     /Foto: AA

Me një fitore historike kundër ShBA-së, Türkiye ka fituar medaljen e bronztë në Kupën e Botës të Basketbollit FIBA ​​U19 2023.

Skuadra turke mundi ShBA-në 84-70 të dielën në ndeshjen e vendit të tretë në Debrecen të Hungarisë për të sjellë në shtëpi medaljen.

Shtetet e Bashkuara kanë fituar tetë herë medaljen e artë në garë deri më sot, duke e bërë atë mbajtëse rekord, por këtë vit Türkiye i pengoi ata të fitonin medaljen e bronztë.

Türkiye, fituesja e bronzit 2015, drejtoi ndeshjen 39-33 para pushimit dhe më pas zgjeroi epërsinë e saj në pjesën tjetër të ndeshjes për ta fituar atë 84-70.

Gardiani turk Tan Yildizoglu shënoi 20 pikë dhe bëri tetë asistime për të qenë golashënuesi më i mirë i ndeshjes. Sulmuesi i vogël turk Berke Buyuktuncel kishte 19 pikë.

Samet Yigitoglu i Türkiye shënoi 10 pikë dhe rrëmbeu 11 kërcime.

Roja amerikane Dylan Harper grumbulloi 15 pikë dhe bashkatdhetari i tij Cody Williams shtoi 12.

ShBA-ja nuk arriti të dilnin në podium për herë të parë që nga viti 2011. Ata fituan dy Kupat e Botës së fundit, në 2019 dhe 2021.

Spanja u kurorëzua kampione e këtij viti pasi mundi Francën 73-69 të dielën.

TRT Balkan / agjencitë