Türkiye jugore: Mbi 30 spitale fushore u ngritën nga 28 vende.     /Foto: AA

Gjithsej 28 vende kanë ngritur 31 spitale fushore në Türkiyes jugore pas tërmeteve të fuqishme që tronditën rajonin më 6 shkurti, njoftoi Ministria e Jashtme e Türkiyes.

Gjithsej 109.574 tenda, 246 kontejnerë të gjallë dhe 1.500 njësi higjienike të lëvizshme janë sjellë në Türkiye me koordinimin e përfaqësuesve të huaj, sipas një grafiku që ministria ndau në Twitter.

Furnizimet e ndihmave në natyrë të dorëzuara në zonën e katastrofës përfshijnë, gati 1,5 milion batanije, së bashku me 211.839 çanta gjumi, 80.824 shtretër, 26.622 gjeneratorë, 5.928 tonë veshje, 3.222 tonë furnizime higjienike dhe ushqime të shtuara në të.

Më shumë se 42.000 njerëz humbën jetën në tërmetet e njëpasnjëshme që goditën më 6 shkurt, sipas Agjencisë së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe të Emergjencave (AFAD).

Tërmetet me magnitudë 7,7 dhe 7,6 ishin me qendër në Kahramanmaras dhe goditën 11 provinca të tjera. Më shumë se 13 milionë njerëz janë prekur nga lëkundjet shkatërruese.

Disa vende në rajon, përfshirë Sirinë dhe Libanin, gjithashtu ndien tërmetet që goditën në hapësirën në më pak se 10 orësh.

Ngushëllimet kanë ardhur nga e gjithë bota, duke shprehur solidaritet me Türkiyen, me shumë vende që dërgojnë ekipe shpëtimi dhe ndihmë.

TRT Balkan / agjencitë