Türkiye mundi Izraelin dhe tregoi solidaritet me Gazën / Photo: AA

Türkiye mposhti Izraelin 6-0 në ndeshjen e parë të Grupit C të Kampionatit Evropian të Futbollit të Amputuarëve 2024.

Ekipi i futbollit të amputuar doli në fushë në kampionatin e zhvilluar në Evian-les-Bains, në rajonin Haute-Savoie të Francës.

Rezultati pas pjesës së parë ishte 2-0.

Pas ndeshjes së luajtur në stadiumin Camille Fournier, kombëtarja turke është solidarizuar me Gazën.

Türkiye, e cila ishte kampione në dy turnetë e mëparshëm, do të luajë kundër Azerbajxhanit në ndeshjen e dytë të grupit sot në orën 13:00.

Në çerekfinale do të kalojnë dy skuadrat më të mira në fazën e grupeve, ku garojnë 16 skuadra.

TRT Balkan / agjencitë