Türkiye “neutralizon” tre terroristë të PKK-së në veri të Irakut / Photo: AA

Forcat turke të sigurisë “neutralizuan” tre terroristë të PKK-së në veri të Irakut verior, tha të martën Ministria e Mbrojtjes Kombëtare.

Terroristët u shënjestruan në zonën e Operacionit Claw-Lock në veri të Irakut, tha ministria në një deklaratë.

Ministria u zotua se operacionet kundër terrorizmit të Forcave të Armatosura Turke do të vazhdojnë të pandërprera.

Autoritetet turke përdorin termin "neutralizoj" për të nënkuptuar se terroristët në fjalë u dorëzuan, u vranë ose u kapën.

Në fushatën e saj terroriste gati 40-vjeçare kundër Türkiyes, PKK-ja e listuar si një organizatë terroriste nga Türkiye, ShBA-ja dhe BE-ja ka qenë përgjegjëse për vdekjen e mbi 40.000 njerëzve, duke përfshirë gra, fëmijë dhe foshnja. YPG-ja është dega siriane e PKK-së.

TRT Balkan / agjencitë