Arabia Saudite dënoi "masakrat e vazhdueshme gjenocidale" të Izraelit / Photo: AA

Të mërkurën, Arabia Saudite dënoi fuqishëm "masakrat e vazhdueshme gjenocidale" të Izraelit ndaj palestinezëve të zhvendosur në Rafah, në Rripin jugor të Gazës.

Të paktën 21 persona u vranë të martën nga bombardimet izraelite të një kampi refugjatësh në zonën Al-Mawasi në perëndim të Rafahut, tha Komiteti i Emergjencës Rafah.

Sulmi i ri vjen pasi të paktën 45 civilë u vranë dhe dhjetëra u plagosën në një sulm izraelit në një kamp të personave të zhvendosur në Tel al-Sultan të dielën. Ministria e Jashtme e Arabisë Saudite thotë se Izraeli është "plotësisht përgjegjës për atë që po ndodh në Rafah dhe në të gjitha territoret e pushtuara palestineze".

Ministria theksoi "nevojën që komuniteti ndërkombëtar të marrë përsipër përgjegjësitë e tij, të ndalojë masakrat e popullit palestinez dhe të bëjë thirrje për përgjegjësi".

Që nga fillimi i sulmeve izraelite më 7 tetor të vitit të kaluar, më shumë se 36.000 palestinezë janë vrarë në Gaza, kryesisht gra dhe fëmijë, shumica e infrastrukturës është e shkatërruar, si dhe bllokadat izraelite kanë çuar në një fatkeqësi humanitare.

Izraeli akuzohet për gjenocid para Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë. Një vendim i përkohshëm në janar urdhëroi Tel Avivin të ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të siguruar që ndihma humanitare të ofrohet për civilët në Gaza. Në vendimin e fundit, gjykata urdhëroi Tel Aviv të pezullojë menjëherë operacionin në Rafah.

Sipas informacioneve të fundit, forcat izraelite kanë arritur në qendër të Rafahut dhe kanë marrë kontrollin e Korridorit të Filadelfias, një zonë tampon e demilitarizuar që kalon përgjatë kufirit midis Rripit të Gazës dhe Egjiptit.

Sipas informacioneve të fundit, forcat izraelite arritën në qendër të Rafahut dhe morën kontrollin e Korridorit të Filadelfias, një zonë tampon e demilitarizuar që kalon përgjatë kufirit të Rripit të Gazës dhe Egjiptit

AA