Bastisje e ushtrisë izraelite në Bregun Perëndimor: Përleshje dhe arrestime

Bastisje e ushtrisë izraelite në Bregun Perëndimor: Përleshje dhe arrestime

Forcat izraelite kryen bastisje në Ramallah, Al-Bireh dhe Qalqilya, si dhe në Hebron dhe Betlehem.
Bastisje e ushtrisë izraelite në Bregun Perëndimor: Përleshje dhe arrestime / Foto: AA

Ushtria izraelite bastisi disa qytete dhe qyteza në gjithë Bregun Perëndimor të pushtuar të hënën herët, duke arrestuar dhjetëra palestinezë.

Në disa vende ka pasur përleshje mes forcave izraelite dhe palestinezëve.

Gjatë konfliktit, ushtarët qëlluan dhe hodhën gaz lotsjellës ndaj palestinezëve, thanë dëshmitarët okularë.

Forcat izraelite sulmuan qytetet Ramallah, Al-Bireh dhe Qalqilya, si dhe Hebron dhe Betlehem, thanë dëshmitarët okularë për Anadolu.

Dhjetra palestinezë u përleshën me ushtrinë izraelite, e cila përdori plumba të vërtetë dhe gaz lotsjellës.

Në Ramallah, ushtria izraelite bastisi disa lagje dhe arrestoi të paktën një palestinez.

Sipas dëshmitarëve okularë, ushtria izraelite bëri arrestime në shkallë të gjerë në Hebron, duke arrestuar të paktën 14 palestinezë.

Që nga mëngjesi i së hënës, një numër zyrtar i përditësuar i numrit të përgjithshëm të të burgosurve palestinezë në burgjet dhe ambientet e paraburgimit izraelit nuk ishte i disponueshëm.

Tensionet janë rritur në gjithë Bregun Perëndimor që kur Izraeli filloi një ofensivë vdekjeprurëse ushtarake në Rripin e Gazës, ku më shumë se 35.400 njerëz u vranë pas një sulmi të 7 tetorit 2023 nga Hamasi.

Që atëherë, në Bregun Perëndimor janë vrarë më shumë se 500 palestinezë dhe rreth 5.000 janë plagosur, sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë.

AA