Belgjika kritikon reagimin e BE-së ndaj konfliktit në Lindjen e Mesme / Foto: AA

Belgjika ka reaguar ashpër ndaj reagimit të parë të Bashkimit Evropian ndaj konfliktit të armatosur aktual në Lindjen e Mesme, duke e quajtur atë "të turpshëm" dhe duke u kërkuar palëve ndërluftuese të ulen në tryezën e bisedimeve, sipas raportimeve të mediave.

"Nuk është evidente të qëndrosh neutral, gjërat duhet të thuhen ashtu siç janë," ministrja e Bashkëpunimit për Zhvillim dhe Politikës Urbane Caroline Gennez u tha ambasadorëve të vendit të saj në Bruksel të hënën, raportoi e përditshmja belge Le Soir.

"E drejta humanitare, ligji i luftës dhe ligji ndërkombëtar janë të njëjta për të gjithë," tha ajo.

Më herët të dielën, Gennez bëri thirrje për një hetim nga Gjykata Ndërkombëtare Penale nëse ligjet e luftës ishin shkelur në Palestinë, sipas të përditshmes belge në gjuhën holandeze Het Laatste Nieuws, e cila citoi intervistën e tij me VTM News.

Ministrja e Jashtme belg Hadja Lahbib gjithashtu u bëri thirrje palëve ndërluftuese të kthehen në tryezën e bisedimeve, duke thënë se "BE-ja dhe Belgjika kanë një rol për të luajtur".

Ajo vuri në dukje se konfliktet e tjera, qoftë në Afrikë apo Ukrainë, nuk duhet të harrohen.

Kryeministri Alexander De Croo e përshkroi situatën në Rripin e Gazës si "disproporcionale" dhe gjithashtu bëri thirrje për t'i dhënë fund dhunës në Bregun Perëndimor dhe theksoi fillimin e dialogut.

"Unë mendoj se bombardimi i një kampi të tërë refugjatësh me qëllimin për të eliminuar një terrorist nuk është proporcional," theksoi ai.

Izraeli ka nisur sulme ajrore dhe tokësore në Rripin e Gazës pas një sulmi ndërkufitar nga Hamasi më 7 tetor.

Të paktën 10.022 palestinezë, duke përfshirë 4.104 fëmijë dhe 2.641 gra, janë vrarë në bombardimet izraelite në Rripin e Gazës.

Në Bregun Perëndimor dhe Kudsin Lindor të pushtuar, forcat izraelite dhe kolonët hebrenj kanë vrarë të paktën 160 palestinezë që nga fillimi i luftës aktuale.

Sipas shifrave zyrtare, numri i të vdekurve izraelitë është gati 1.600.

AA