Blinken thekson përparim në ndihmën ndaj Gazës, bën thirrje për armëpushim / Photo: AA Archive

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha të hënën se javët e fundit është vërejtur përparim i konsiderueshëm në situatën e ndihmave në Rripin e Gazës, por nevojitet më shumë.

Vërejtjet e Blinken erdhën gjatë pjesëmarrjes së tij në Takimin Special të Forumit Ekonomik Botëror mbi Bashkëpunimin Global, Rritjen dhe Energjinë për Zhvillim në kryeqytetin saudit, Riad.

Ai gjithashtu mori pjesë në takimin e Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit për të rritur koordinimin në fushën e sigurisë rajonale.

Zyrtarët amerikanë theksuan se mënyra më efektive për të lehtësuar situatën humanitare në enklavën palestineze është arritja e një armëpushimi, ku sulmet izraelite që nga inkursioni i Hamasit të 7 tetorit, kanë vrarë më shumë se 34,000 palestinezë dhe kanë lënë shumicën e civilëve në rrezik nga uria.

Blinken u zotua të hapë më shumë kalime për të ofruar ndihmë shtesë në Rripin e Gazës në javët e ardhshme.

Ai është në Arabinë Saudite për të takuar homologët rajonalë dhe më pas do të udhëtojë në Jordani dhe Izrael deri të mërkurën, sipas Departamentit të Shtetit. Ky është udhëtimi i tij i shtatë në Lindjen e Mesme që kur Hamasi sulmoi Izraelin më 7 tetor.

Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit, Jassem Al-Bedaiwi kërkoi "një ndërprerje të menjëhershme të armiqësive në Rripin e Gazës".

Ai bëri thirrje për mbajtjen e një konference ndërkombëtare për zbatimin e një zgjidhjeje me dy shtete, duke e quajtur atë një opsion optimal për zgjidhjen e konfliktit të Palestinës.

AA