Borell fton ministrin palestinez dhe atë izraelit në takim urgjent të BE-së. / Foto: AA

Sulmet e njëpasnjëshme të Izraelit në Gaza kanë bërë që Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian (BE) për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Josep Borrell, të organizojë takim urgjent të ministrave të Jashtëm të BE-së.

Borrell në rrjetin social X njoftoi se në takimin urgjent jozyrtar për çështjen Izrael-Palestinë të ministrave të Jashtëm të BE-së, u ftuan edhe ministri i Jashtëm izraelit Eli Cohen dhe ministri i jashtëm palestinez Riyad al-Maliki.

Borrell nuk dha informacion nëse ministrat e kanë konfirmuar pjesëmarrjen e tyre. Takimi, i cili do të mbahet nëpërmjet video-konferencës, është planifikuar të fillojë në orën 16:00 me orën e Brukselit.

BE-ja dhe vendet e saj anëtare, teksa reaguan ndaj sulmeve të Hamasit në mëngjesin e 7 tetorit, publikuan mesazhe mbështetjeje për Izraelin.

Konflikti Izrael-Palestinë

Krahu i armatosur i Hamasit, Brigadat Izzeddin Kassam, nisi sulm gjithëpërfshirës ndaj Izraelit në mëngjesin e 7 tetorit, të quajtur "Tufani i Aksa-së".

Ndërsa mijëra raketa u hodhën nga Gaza drejt Izraelit, grupet e armatosura palestineze bastisën dhe bastisën Portën Kufitare Beit Hanun-Erez në kufirin Gaza-Izrael.

Grupet e armatosura më pas hynë në vendbanimet brenda Izraelit ndërsa ushtria izraelite nisi sulme në Rripin e Gazës me dhjetëra avionë luftarakë.

Ministria palestineze e Shëndetësisë njoftoi se 770 palestinezë humbën jetën dhe rreth 4 mijë u plagosën në Gaza gjatë sulmeve izraelite. Në Bregun Perëndimor të pushtuar u raportua se 18 palestinezë humbën jetën dhe rreth 100 të tjerë u plagosën nga sulmet e ushtarëve izraelitë.

Në deklaratën e Ministrisë së Jashtme izraelite thuhet se në sulmet e kryera nga Gaza kanë humbur jetën të paktën 900 izraelitë ndërsa janë plagosur 2.616 persona, 157 prej tyre në gjendje të rëndë.

TRT Balkan / agjencitë