Drejtori Gjeneral i OBSh-së: Komuniteti ndërkombëtar e ka harruar Sirinë.     /Foto: Tedros Adhanom Ghebreyesus/Twitter

Drejtori i Përgjithshëm i OBSh-së: Komuniteti ndërkombëtar e ka harruar Sirinë

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSh), Tedros Adhanom Ghebreyesus, i cili vizitoi Idlibin në veriperëndim të Sirisë, kritikoi komunitetin ndërkombëtar për "harrimin e dramës së popullit sirian" dhe pyeti: "Ku është njerëzimi?"

Ghebreysus, i cili vizitoi rajonet në Siri të prekura nga tërmetet me epiqendër në Türkiye, e bëri njoftimin nëpërmjet llogarisë së tij zyrtare në Twitter.

"Komuniteti ndërkombëtar e ka harruar Sirinë. Situata është e mjerueshme. Dymbëdhjetë vjet, luftë, kolapsi ekonomik, COVID-19, thatësirë ​​dhe tani një tërmet. Kushdo mund ta imagjinojë se si populli sirian jeton në terror. Ku është njerëzimi?" shkroi ai.

Ghebreyesus ka ndarë momentet kur ka vizituar viktimat e tërmetit në profilin e tij në rrjetet sociale.


TRT Balkan / agjencitë