Protestë kundër dhunës ndaj gazetarëve në Meksikë.     Foto: Reuters

Vazhdon të rritet numri i vdekjeve të punonjësve të medias në Meksikë. Së fundmi është gjetur trupi i gazetarit të pavarur Juan Ajron Lopez. Sipas autoriteteve lokale trupi i gazetarit meksikan u gjet të martën, një javë pasi u zhduk në shtetin kufitar verior të Sonora

Juan Arjon Lopez, i cili drejtonte uebfaqen në Facebook "A que le temes", u zhduk më 9 gusht, sipas prokurorit të përgjithshëm të shtetit. Një trup me tatuazhe që përputheshin me ato të Arjonit u gjet të martën në qytetin ku ai u zhduk, San Luis Rio Colorado.
Trupi i Arjonit u gjet duke treguar "shenja dhune", tha në një konferencë shtypi prokurorja e përgjithshme e Sonora, Claudia Indira.
"Ai kishte një faqe në internet (ku) mbulonte tema sigurie, ai ishte i njohur dhe i njohur në San Luis," i tha Reuters, Balbina Flores nga Reporterët pa Kufij.
Organizata e të drejtave të njeriut Neni 19, e cila gjurmon vrasjet e gazetarëve, po shqyrton rastin, tha një përfaqësues i shtypit.
Meksika është një nga vendet më vdekjeprurëse në botë për gazetarët, sipas Nenit 19, i cili ka numëruar të paktën 34 punonjës të medias të vrarë në lidhje me punën e tyre që kur presidenti Andres Manuel Lopez Obrador mori detyrën në dhjetor 2018.
Javën e kaluar, katër punonjës të një radiostacioni në qytetin kufitar Ciudad Juarez u vranë në atë që zyrtarët e quajtën dhunë të lidhur me bandat. Një javë më parë, gazetari Ernesto Mendez u vra në shtetin qendror të Guanajuato në një dyqan që ai zotëronte.
Nga fillimi i vitit e deri më tani janë regjistruar 14 vrasje të punonjësve të mediave.
Qeveria meksikane, megjithatë, deklaron se në vitin 2022 janë vrarë dhjetë gazetarë, sepse llogarit vetëm ata që humbën jetën gjatë kryerjes së detyrës.

TRT Balkan / agjencitë