Erdoğan mbërrin në Erbil në Irakun verior për bisedime / Photo: AA

Presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan mbërriti sonte në Erbil, kryeqytetin e Qeverisë Rajonale Kurde (KRG) në Irakun verior.

Erdoğan u prit me një ceremoni zyrtare në aeroportin e Erbilit nga presidenti i KRG-së, Nechirvan Barzani.

Më herët, Barzani tha në X: “Mezi pres të takoj presidentin Erdoğan në Erbil dhe të diskutojmë çështje me urgjencë, duke përfshirë paqen, stabilitetin dhe zhvillimin ekonomik”.

Ai tha se “vizita historike” e Erdoğanit në Erbil dhe Bagdad vjen në një “kohë të ndjeshme”.

“Ajo nënvizon marrëdhëniet e forta politike, ekonomike dhe të sigurisë” midis Irakut, Qeverisë Rajonale Kurde dhe Türkiyes, shtoi ai.

Më herët gjatë ditës, Erdoğan vizitoi kryeqytetin e Irakut Bagdadin dhe zhvilloi bisedime me homologun e tij irakian Abdul Latif Rashid dhe kryeministrin Mohammed Shia Al-Sudani.

TRT Balkan / agjencitë