Erdoğan mbërrin në Spanjë, takon Mbretin Felipe VI        / Foto: AA

Presidenti i Türkiyes, Recep Tayyip Erdoğan, ka mbërritur në Spanjë për të marrë pjesë në samitin ndërqeveritar të 8-të midis dy vendeve.

Presidenti Erdoğan u prit në Aeroportin Torrejon të Madridit nga sekretari spanjoll i shtetit për Bashkimin Evropian (BE), Fernando Mariano Sampedro Marcos, si dhe nga ambasadori spanjoll në Ankara, Cristina Latorre, ambasadorja turke në Madrid, Nüket Küçükel Ezberci, si dhe zyrtarë të tjerë.

Pas mbërritjes së tij, presidenti Erdoğan zhvilloi një takim me dyer të mbyllura me Mbretin e Spanjës, Felipe VI, në Pallatin Mbretëror Zarzuela.

Presidenti turk shoqërohej nga një delegacion i gjerë, përfshirë Zonjën e Parë Emine Erdoğan, ministren e Familjes dhe Shërbimeve Sociale Mahinur Özdemir Göktaş, ministrin e Energjisë dhe të Burimeve Natyrore Alparslan Bayraktar, ministrin e Thesarit dhe të Financave Mehmet Şimşek, ministrin e Industrisë dhe të Teknologjisë Mehmet Fatih Kacır, ministrin e Bujqësisë dhe të Pylltarisë İbrahim Yumaklı, si dhe ministrin e Tregtisë Ömer Bolat.

Sanchez ka deklaruar se samiti është parë si tregues i thellimit të marrëdhënieve midis dy kombeve.

TRT Balkan / agjencitë