Erdoğan: Sulmet e Izraelit ndaj Gazës janë krime kundër njerëzimit / Photo: AA

Presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan i ka quajtur sulmet e Izraelit në Gaza një "krim lufte, krim kundër njerëzimit".

"Ajo që po ndodh në Gaza është krim lufte, krim kundër njerëzimit. Ata që kryejnë krime të tilla duhet të gjykohen sipas ligjit ndërkombëtar," tha Presidenti Erdoğan në fjalimin e tij në edicionin e vitit 2023 të samitit të klimës të OKB-së në Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe të premten.

Sulmet izraelite që vranë mbi 16.000 palestinezë, shumica prej tyre gra dhe fëmijë, nuk mund të justifikohen në asnjë mënyrë, tha Erdoğan.

"Türkiye gjithmonë ka qëndruar për paqen në të gjitha krizat dhe ka punuar për zgjidhje të drejta," shtoi ai.

Izraeli, të premten herët, rifilloi operacionet e tij ushtarake kundër Gazës pas përfundimit të pauzës humanitare, duke synuar zona të ndryshme në veri, qendër dhe jug të enklavës së rrethuar, duke rezultuar në dhjetëra të vdekur dhe të plagosur, sipas ministrisë në Gaza.

Të paktën 32 palestinezë u vranë dhe shumë të tjerë u plagosën ndërsa Izraeli rifilloi sulmet në zonat në Gaza brenda disa orësh pas përfundimit të pauzës, tha ministria.

Pauza midis Izraelit dhe Hamasit, e cila hyri në fuqi më 24 nëntor, përfundoi të premten në mëngjes.

Edicioni i vitit 2023 i samitit të klimës të OKB-së, i njohur si COP28, po tërheq mbi 180 krerë shtetesh dhe qeverish nga e gjithë bota. Vlen të përmendet numri i konsiderueshëm i kërkesave për pjesëmarrje, duke kaluar mbi 500.000 pjesëmarrës.

Konferenca do të vazhdojë deri më 12 dhjetor.


TRT Balkan / agjencitë