Forcat izraelite arrestuan 50 palestinezë në Bregun Perëndimor të pushtuar

Forcat izraelite arrestuan 50 palestinezë në Bregun Perëndimor të pushtuar

Që nga 7 tetori, forcat izraelite kanë arrestuar 2.520 palestinezë.
Forcat izraelite arrestuan 50 palestinezë në Bregun Perëndimor të pushtuar. / Foto: AA

Forcat izraelite arrestuan 50 palestinezë në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Shoqata e të burgosurve palestinezë deklaroi se forcat izraelite vazhduan operacionet e tyre për të burgosur palestinezët në Bregun Perëndimor dhe në Al-Quds/Jerusalem Lindor.

U raportua se 50 palestinezë nga Hebroni, Al-Kuds/Jerusalemi, Ramallah, Jericho, Nablus dhe Jenin u arrestuan në këto bastisje.

Që nga 7 tetori, forcat izraelite kanë arrestuar 2.520 palestinezë.

Ndërsa forcat izraelite kanë bombarduar rëndë Rripin e Gazës që nga 7 tetori, ato po kryejnë gjithashtu bastisje në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe Al-Kuds Lindor dhe po kryejnë operacione për të arrestuar palestinezët me akuza të ndryshme. Raportohet për vrasjen e një palestinezi Sipas lajmit të publikuar në televizionin shtetëror palestinez, palestinezi rreth të 50-tave, i cili punonte si shofer taksie, është vrarë nga të shtënat me armë zjarri teksa ngiste makinën e tij.

Detajet e ngjarjes nuk janë përfshirë në lajm. Agjencia e lajmeve "Shihab" me seli në Palestinë raportoi se palestinezi i vrarë ishte Isa Ali Abdulmunim.

Dëshmitarët okularë në rajon thanë se ushtarët izraelitë bastisën Shoqatën Islamike të Ndihmës, shkollën dhe jetimoren e saj në vendbanimin Yatta në jug të Al-Khalilit.

Raportohet se gjatë bastisjes u sekuestruan dokumente, kompjuterë dhe pajisje të tjera që i përkisnin Shoqatës dhe shpërthyen përleshje midis ushtarëve izraelitë dhe dhjetëra palestinezëve.

TRT Balkan / agjencitë