Forcat izraelite bastisin qytetin e Bregut Perëndimor / Photo: AA

Forcat e ushtrisë izraelite bastisën qytetin Jenin të Bregut Perëndimor të enjten mes përleshjeve me banorët palestinezë, tregojnë dëshmitarëve.

Forcat izraelite kontrolluan disa shtëpi dhe dyqane në qytet, sipas dëshmitarëve.

Përleshje të armatosura u raportuan midis forcave izraelite dhe palestinezëve në kampin e refugjatëve al-Faraa pranë qytetit Tubas në Bregun Perëndimor verior.

Tensionet janë rritur në gjithë Bregun Perëndimor që kur Izraeli nisi një ofensivë vdekjeprurëse ushtarake kundër Rripit të Gazës pas një sulmi nga grupi Hamas më 7 tetor 2023.

Afro 550 palestinezë janë vrarë dhe rreth 5.200 të tjerë janë plagosur nga zjarri i ushtrisë izraelite në territorin e pushtuar, raporton Ministria e Shëndetësisë.

Izraeli akuzohet për "gjenocid" në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila në vendimin e saj të fundit ka urdhëruar Tel Avivin të ndalojë menjëherë operacionin e tij ushtarak në Rafah në Rripin jugor të Gazës, ku mbi një milion palestinezë kanë kërkuar strehim nga lufta.

AA