Francë: Arrestohen 150 persona pas trazirave për vrasjen e 17-vjeçarit.     /Foto: Reuters

Ministria e Brendshme tha të mërkurën se 2.000 policë ishin mobilizuar në rajonin e Parisit, dhe pak para mesnatës në rrugën e Nanterres Pablo Picasso, një gjurmë automjetesh të përmbysura u dogjën ndërsa fishekzjarrët shpërthyen në linjat e policisë. Njëqind e pesëdhjetë persona u arrestuan në Francë pas një nate të dytë trazirash në gjithë vendin, tha të enjten ministri i Brendshëm Gerald Darmanin, pas të shtënave fatale nga policia ndaj një djali 17-vjeçar gjatë një ndalese trafiku. Ministria tha se dhjetëra oficerë policie u plagosën gjatë përleshjeve.

"Një natë dhune e padurueshme kundër simboleve të Republikës: komunave, shkollave dhe stacioneve të policisë iu vu flaka ose u sulmuan. 150 arrestime," tha Darmanin në llogarinë e tij në Twitter.

Përdorimi i forcës vdekjeprurëse nga oficerët në periferinë e Parisit të klasës punëtore të Nanterre kundër adoleshentit, i cili ishte me origjinë nga Afrika e Veriut, ka ushqyer një perceptim të rrënjosur thellë të brutalitetit të policisë në rrethet etnikisht të ndryshme të qyteteve më të mëdha të Francës.

Ministria e Brendshme tha të mërkurën se 2.000 policë ishin mobilizuar në rajonin e Parisit, dhe pak para mesnatës në rrugën e Nanterres Pablo Picasso, një gjurmë automjetesh të përmbysura u dogjën ndërsa fishekzjarrët shpërthyen në linjat e policisë.

Policia u përlesh me protestuesit në qytetin verior të Lille dhe në Toulouse në jugperëndim, dhe pati gjithashtu trazira në Amiens, Dizhon dhe departamentin administrativ Essonne në jug të kryeqytetit francez, tha një zëdhënës i policisë.


TRT Balkan / agjencitë