Izraeli kryen sulme tokësore dhe ajrore në jug të Gazës.    /Foto: AA

Automjete të shumta ushtarake dhe tanke të shumta ushtarake izraelite hynë në disa lagje në qytetin e Gazës të enjten herët në mëngjes dhe filluan sulmet, të cilat u mbështetën nga sulmet ajrore në shtëpitë e civilëve, duke rezultuar në viktima në mesin e banorëve palestinezë.

Korrespondenti nga Anadolu raportoi se inkursioni i ushtarëve izraelitë u mbështet nga sulmet ajrore në vendbanimet Tal al-Hawa, Al-Sabra dhe Al-Zaytoun.

Tanket izraelite përparuan në disa zona të Tal al-Hawa dhe Al-Zaytoun duke bombarduar zonat e banuara dhe rrugët.

Autoritetet shëndetësore në Gaza nuk kanë konfirmuar ende numrin e personave të vrarë dhe të plagosur në sulmet tokësore dhe ajrore izraelite.

Sulmi në qytetin e Gazës përkon me një sulm izraelit në zonat lindore të Rafah në Rripin jugor të Gazës, i cili filloi të martën.

Ushtria izraelite nisi një pushtim në zonën lindore të Rafahut të martën, duke sulmuar dhe pushtuar anën palestineze të kalimit Rafah me Egjiptin, duke mbyllur të vetmen lidhje të Gazës me botën e jashtme.

Rafah është shtëpia e më shumë se 1,5 milion palestinezëve të zhvendosur që ikën nga lufta e nisur nga Izraeli pas një sulmi të 7 tetorit nga Hamasi që vrau afro 1.200 njerëz.

Që atëherë, sulmet izraelite kanë vrarë më shumë se 34.800 palestinezë, kryesisht gra dhe fëmijë, si dhe kanë shkaktuar një katastrofë humanitare.

Gati shtatë muaj pas fillimit të luftës së Izraelit, pjesë të mëdha të Gazës janë në gërmadha, ndërsa 85 për qind e popullsisë së enklavës është e zhvendosur brenda vendit.

Izraeli akuzohet për gjenocid para Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë. Një vendim i përkohshëm në janar urdhëroi Tel Avivin të ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të siguruar që ndihma humanitare të ofrohet për civilët në Gaza.

TRT Balkan / agjencitë