Izraeli nis ofensivën tokësore në Gaza, shënjestron sërish zyrën e OKB-së / Photo: AA

Ushtria izraelite njoftoi herët të hënën se filloi një "operacion tokësor" në qytetin e Gazës, kundër objektivave, duke përfshirë selinë e Agjencisë së OKB-së për Ndihmën dhe Punët për Refugjatët Palestinë (UNRWA), duke pretenduar se aty strehoheshin armë, dhoma hetimi dhe paraburgimi. Ushtria izraelite deklaroi se operacioni bazohet në inteligjencë që tregon praninë e "infrastrukturës së Hamasit dhe Xhihadit Islamik, dhe operativëve në qytetin e Gazës". Ushtria tha se kishte kryer më parë "operacione" në zonë "për të eliminuar operativët e Hamasit dhe për të shkatërruar një rrugë tuneli nëntokësor poshtë kompleksit". Gjatë ofensivës së fundit, ushtria izraelite thuhet se përdori altoparlantët për të paralajmëruar civilët të largoheshin nga ndërtesa, duke premtuar një kalim të sigurt për joluftëtarët. Kur filloi ofensiva tokësore, deklarata e ushtrisë tha se paralajmëroi civilët për veprimet ushtarake në zonë, duke pretenduar se do të hapej një rrugë për të lejuar evakuimin e civilëve të papërfshirë. UNRWA ende nuk i është përgjigjur sulmit ushtarak izraelit në selinë e saj. Të shtunën, ushtria izraelite pretendoi se kishte shënjestruar militantët palestinezë brenda shkollës Al-Jaouni në Nuseirat, të cilën luftëtarët e Hamasit po e përdornin si qendër komandimi. Nga ky sulm thuhet se u vranë 16 palestinezë dhe u plagosën 50 të tjerë. Më herët gjatë ditës, mijëra palestinezë u larguan nga zona të mëdha të qytetit jugperëndimor të Gazës kur forcat izraelite pushtuan papritur për herë të parë në më shumë se tre muaj dhe hapën zjarr të fortë duke synuar rrugë, shtëpi dhe ndërtesa banimi, duke rezultuar në dhjetëra viktima. Një korrespondent i Anadolut raportoi se automjetet ushtarake izraelite hynë në lagjen Tel al-Hawa, në zonën industriale, në zonën e universitetit dhe në periferi jugore të Rimalit - nën zjarr të fortë nga avionët luftarakë dhe artileria. Dëshmitarët thanë për Anadolu të hënën se avionët dhe artileria izraelite kryen sulme intensive në qytetin jugperëndimor të Gazës, me të shtëna të vazhdueshme nga helikopterët. Ata thanë gjithashtu se të gjitha objektet shëndetësore në qytetin e Gazës janë nxjerrë jashtë shërbimit pasi forcat izraelite bastisin spitalet në Rripin verior të Gazës.

Nga ana tjetër, anijet izraelite qëlluan me mitralozë të rëndë në portin e peshkatarëve në qytetin perëndimor të Gazës, raportuan dëshmitarët.

Izraeli, duke shpërfillur rezolutën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon një armëpushim të menjëhershëm, është përballur me dënimin ndërkombëtar në mes të ofensivës së tij brutale të vazhdueshme në Gaza që nga sulmi i 7 tetorit 2023 nga grupi palestinez Hamas.

Më shumë se 38.150 palestinezë janë vrarë që atëherë, kryesisht gra dhe fëmijë, ndërsa mbi 87.800 të tjerë janë plagosur, sipas autoriteteve lokale shëndetësore.

Nëntë muaj pas luftës izraelite, pjesë të mëdha të Gazës janë në gërmadha në mes të një bllokadë të dëmshme të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, vendimi i fundit i cili e urdhëroi atë të ndalonte menjëherë operacionin e tij ushtarak në qytetin jugor të Rafahut, ku mbi një milion palestinezë kishin kërkuar strehim nga lufta përpara se të pushtohej më 6 maj.

AA