Kuleba: Erdoğani mund ta kthejë Putinin në Marrëveshjen e Detit të Zi.     /Foto: Reuters 

Ukraina tha të enjten se vetëm presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan mund ta rikthejë Rusinë në Iniciativën e Drithit të Detit të Zi.

“Ukraina po koordinon (përpjekjet) me Erdoğanin për të rikthyer (presidentin rus Vlladimir) Putin në marrëveshjen e drithit të Detit të Zi, dhe se Erdoğan po koordinon me (presidentin ukrainas Volodymyr) Zelenskyy për këtë. Ky është një interes i përbashkët. Erdoğani është i vetmi lider që mund ta kthejë Putinin në marrëveshje”, tha ministri i Jashtëm Dmytro Kuleba në një intervistë për agjencinë lokale të lajmeve Ukrinform.

Më 17 korrik, Rusia pezulloi pjesëmarrjen e saj në marrëveshjen e drithit të Detit të Zi, duke thënë se pjesa ruse e marrëveshjes nuk u zbatua. Ajo kërkoi lehtësimin e kufizimeve bankare dhe aftësinë për të dërguar plehrat e saj përpara se të kthehej në marrëveshje.

Marrëveshja, e nënshkruar fillimisht në korrik të vitit të kaluar në Istanbul nga Türkiye, OKB-ja, Rusia dhe Ukraina, kishte për qëllim rifillimin e eksporteve të drithit nga portet ukrainase të ndërprera për shkak të luftës Rusi-Ukrainë, e cila filloi në shkurt të vitit 2022.

Türkiye ka thënë se vendet perëndimore duhet të përpiqen të adresojnë ankesat e Rusisë dhe se shpreson që Rusia të kthehet në marrëveshje.

TRT Balkan / agjencitë