Lajçak me Osmanin në Nju Jork: Bisedë e detajuar dhe e dobishme.     /Foto: Mirosllav Lajçak/X

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, është deklaruar pas takimit që pati të enjten me presidenten Vjosa Osmani, në Nju Jork.

Lajçak ka shkruar në “X” se me Osmanin patën një bisedë të detajuar dhe të dobishme.

Ai theksoi se kanë rënë dakord që të vazhdojnë diskutimin.

“Pata një bisedë të detajuar dhe të dobishme me Presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani, mbi gjendjen e dialogut dhe rrugën përpara në avancimin e zbatimit të marrëveshjes në rrugën e normalizimit. Ramë dakord të vazhdojmë diskutimin tonë”, ka shkruar ai në “X”.

Ndryshe, në një konferencë për shtyp kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, theksoi se emisari i BE-së Mirosllav Lajçak në takimin e fundit në Bruksel pati një pozicionim të qartë kundër Kosovës.

TRT Balkan / agjencitë