Libani dorëzon 22 ankesa në OKB kundër Izraelit për sulme ndërkufitare

Libani dorëzon 22 ankesa në OKB kundër Izraelit për sulme ndërkufitare

Libani i kërkon Këshillit të Sigurimit të OKB-së të frenojë shkeljet izraelite të sovranitetit të tij.
Libani dorëzon 22 ankesa në OKB kundër Izraelit për sulme ndërkufitare / Photo: AA

Libani ka dorëzuar 22 ankesa në Kombet e Bashkuara për sulmet dhe shkeljet e Izraelit që nga tetori i kaluar sipas ministrisë së jashtme të vendit të mërkurën.

Një deklaratë e ministrisë tha se ankesat e OKB-së "dokumentuan shkeljet e Izraelit të Rezolutës 1701 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së".

Ministria i kërkoi Këshillit të Sigurimit të OKB-së që të dënojë sulmet izraelite dhe "të frenojë shkeljet izraelite të sovranitetit libanez".

Ankesat përfshinin udhërrëfyesin dhe vizionin e Libanit "për arritjen e stabilitetit të qëndrueshëm në Libanin jugor përmes zbatimit të plotë të Rezolutës 1701", tha Ministria.

Miratuar më 11 gusht 2006, Rezoluta 1701 bën thirrje për një ndërprerje të plotë të armiqësive midis Libanit dhe Izraelit. Ministria i bën thirrje Izraelit që të tërhiqet pas Vijës Blu dhe çarmatimit të rajonit midis kësaj linje dhe lumit Litani në Liban, dhe t’i lejohet vetëm ushtrisë libaneze dhe Forcave të Përkohshme të OKB-së në Liban të posedojnë armë dhe pajisje ushtarake në zonë.

Tensioni është ndezur përgjatë kufirit midis Libanit dhe Izraelit, mes shkëmbimeve të ndërprera të armëve midis forcave izraelite dhe Hezbollahut në konfliktin vdekjeprurës, që kur të dyja palët luftuan një luftë të gjerë në vitin 2006. Përshkallëzimi i kufirit vjen në mes të një ofensive ushtarake izraelite në Rripin e Gazës që ka vrarë afro 32.500 palestinezë pas një sulmi të Hamasit më 7 tetor 2023.

Më shumë se 300 njerëz vlerësohet të jenë vrarë në Liban, duke përfshirë të paktën 246 luftëtarë të Hezbollahut, që nga shpërthimi i përleshjeve tetorin e kaluar. Sipas shifrave izraelite, janë vrarë rreth 20 izraelitë.

AA