Ministria e Shëndetësisë në Gaza: Pauza “pa dobi” për sistemin shëndetësor. / Foto: AA Archive

Pushimi humanitar në fuqi në Rripin e Gazës javën e kaluar "nuk i dha dobi sistemit shëndetësor", tha të premten Ministria e Shëndetësisë e enklavës palestineze.

"Izraeli po kryen masakra të reja në Rripin e Gazës menjëherë pas përfundimit të pauzës humanitare," tha zëdhënësi i ministrisë Ashraf al-Qudra.

Ai konfirmoi se ka shumë palestinezë të vdekur dhe të plagosur.

Qudra shtoi se të gjitha spitalet në Rripin e Gazës kanë nevojë për një fluks të vazhdueshëm të furnizimeve mjekësore dhe karburantit.

Pauza humanitare mes Izraelit dhe Hamasit, e cila hyri në fuqi më 24 nëntor, përfundoi të premten në mëngjes.

Sulmet izraelite në Rripin e Gazës vazhduan menjëherë pas përfundimit të pauzës humanitare.

Përleshjet midis forcave izraelite dhe grupeve palestineze po vazhdojnë gjithashtu në Rripin verior dhe qendror të Gazës.

TRT Balkan / agjencitë