Në mars takim trepalësh mes Türkiyes, Suedisë dhe Finlandës. / Photo: AA

Türkiye, Finlanda dhe Suedia do të mbajnë një takim për të diskutuar anëtarësimin në NATO të dy vendeve nordike në mars, njoftoi së fundmi shefi i aleancës, Jens Stoltenberg.

Jens Stoltenberg foli në një konferencë të përbashkët për shtyp me kryeministren e Estonisë Kaja Kallas dhe presidentin e Komisionit Evropian von der Leyen në Talin, Estoni.

Stoltenberg tha se ai “pati diskutime të mira me Presidentin (Recep Tayyip) Erdoğan” gjatë vizitës së tij në Ankara javën e kaluar.

"Ne ramë dakord për të rifilluar bisedimet dhe për të thirrur një takim trepalësh midis Finlandës, Suedisë dhe Türkiyes në selinë e NATO-s në mes të marsit nën kujdesin tim," shpjegoi ai.

Palët do të diskutojnë "si të përfundojë procesi i anëtarësimit" të të dyja shteteve.

Stoltenberg mirëpriti gjithashtu që parlamenti hungarez do të fillojë procesin për ratifikimin e protokollit të anëtarësimit të dy vendeve javën e ardhshme.

TRT Balkan / agjencitë