Nga Bolsonaro te Villavicencio: Sulmet ndaj politikanëve në Amerikën Latine. /  Foto: Reuters

Kandidati presidencial i Ekuadorit, Fernando Villavicencio, një kritik i zëshëm i korrupsionit dhe krimit të organizuar, është vrarë pas një fushate në Kuito veriore.

Presidenti Guillermo Lasso sugjeroi se krimi i organizuar mund të jetë pas vrasjes së Villavicencio, më pak se dy javë përpara zgjedhjeve presidenciale të 20 gushtit.

"Ju siguroj se ky krim nuk do të mbetet i pandëshkuar," tha Lasso në një deklaratë. “Krimi i organizuar ka shkuar shumë larg, por ata do të ndiejnë peshën e plotë të ligjit.”

Pas vrasjes në vend është shpallur gjendja e jashtëzakonshme.

Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Ekuadorit tha se një i dyshuar vdiq në paraburgim nga plagët e marra në një përplasje zjarri pas vrasjes dhe policia arrestoi gjashtë të dyshuar pas bastisjeve në Quito.

Në fjalimin e tij të fundit përpara se të vritej, Villavicencio i premtoi një turme të zhurmshme se do të çrrënjoste korrupsionin dhe do të mbyllte "hajdutët" e vendit.

Para të shtënave, Villavicencio tha se kishte marrë kërcënime të shumta me vdekje, duke përfshirë nga bashkëpunëtorët e kartelit Sinaloa të Meksikës, një nga grupet e shumta të krimit të organizuar ndërkombëtar që tani veprojnë në Ekuador. Ai tha se fushata e tij përfaqësonte një kërcënim për grupe të tilla.

“Këtu po tregoj fytyrën time. Unë nuk kam frikë prej tyre,” tha Villavicencio në një deklaratë, duke emëruar bosin e arrestuar të krimit José Adolfo Macías me pseudonimin e tij 'Fito'.

Villavicencio ishte një nga tetë kandidatët, megjithëse jo kryesuesi. Politikani, 59 vjeç, ishte kandidati për Lëvizjen Build Ecuador.

Para vrasjes të mërkurën në mbrëmje, të paktën katër politikanë që konkurronin për kryetar bashkie u vranë përpara zgjedhjeve komunale të shkurtit 2023.

Vrasja e fundit ka vënë në qendër të vëmendjes historinë e gjatë të dhunës dhe vrasjeve që synojnë figura politike jo vetëm në Ekuador, por në gjithë rajonin e Amerikës Latine.

Këtu janë disa sulme të tjera ndaj politikanëve të profilit të lartë nga Amerika Latine në vitet e fundit.

Cristina Fernandez de Kirchner, Argjentinë

Zëvendëspresidentja e Argjentinës, Cristina Fernandez de Kirchner, i mbijetoi një atentati të dukshëm në shtator 2022, pasi një person i armatosur e kërcënoi atë nga afër, por arma nuk u shkrep.

Sulmuesi, i cili shënjestroi politikanen e fuqishme, një ish-presidente dhe zonja e parë, u kap shpejt nga oficerët e saj të sigurisë në incident dhe u arrestua.

Jair Bolsonaro, Brazil

Gjatë fushatës së tij të parë presidenciale në shtator 2018, ish-presidenti brazilian i ekstremit të djathtë Bolsonaro u godit me thikë pas një mitingu në Juiz de Fora në veri të Rio de Janeiro.

Ai u dërgua me urgjencë në spital dhe iu nënshtrua një operacioni urgjent në mëlçi, dhe pjesën më të madhe të kohës e kaloi gjatë sezonit të fushatës duke u rikuperuar në spital.

Jovenel Moise, Haiti

Presidenti Haitian Moise u qëllua për vdekje në korrik 2021 dhe gruaja e tij, Martine Moise, u plagos rëndë kur atentatorë të armatosur rëndë hynë në shtëpinë e çiftit.

Ish-ushtarët kolumbianë, të cilët thuhet se ishin punësuar nga një grup nga ShBA-ja për të kryer vrasjen, më vonë u arrestuan dhe u akuzuan.

Ivan Duque, Kolumbi

Në një vizitë në një zonë pranë kufirit Kolumbi-Venezuela në qershor 2021, helikopteri i presidentit të krahut të djathtë kolumbian Duque u godit nga plumba të shumtë.

Autoritetet fajësuan ish-rebelët e FARC-ut për sulmin.

Francia Marquez, Kolumbi

Zëvendëspresidentja e tanishme e Kolumbisë, Marquez, pati një arratisje të ngushtë në maj 2019 përpara se të kandidonte për postin, kur sulmuesit hodhën një granatë dhe qëlluan ndaj saj dhe aktivistëve të tjerë mjedisorë.

Nicolas Maduro, Venezuelë

Presidenti i Venezuelës Maduro akuzoi armiqtë politikë se u përpoqën ta vrisnin gjatë një fjalimi në ajër të hapur në gusht 2018 duke përdorur dronët e ngarkuar me eksploziv në kryeqytetin Karakas.

Luis Donaldo Colosio Murrieta, Meksikë

Ndoshta incidenti më i famshëm ndodhi në mars 1994, kur politikani dhe ekonomisti meksikan Luis Donaldo Colosio Murrieta u vra në një tubim fushate në qytetin e Tijuana pranë kufirit me shtetin amerikan të Kalifornisë.

Colosio Murrieta kandidonte për president nën Partinë Revolucionare Institucionale.

Edhe pse atentatori pretendoi se veproi i vetëm, kishte spekulime se vrasja e Colosio Murrietës ishte e lidhur me kartelet e narkotrafikut në vend. Por, të tjerët kanë akuzuar partinë e tij, PRI, për tradhtinë e tij për shkak të qëndrimit të tij të diskutueshëm politik.


TRT Balkan / agjencitë