Gjithsej 143 vende mbështetën Rezolutën, pesë votuan kundër, kurse 35 vende abstenuan.     Foto: AA

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara këtë të mërkurë me 3/4 e votave miratoi Rezolutën që dënon aneksimet ruse të 4 rajoneve të Ukrainës, pasi Moska vuri veton në Këshillin e Sigurimit.
Gjithsej 143 vende mbështetën Rezolutën, pesë votuan kundër, kurse 35 vende abstenuan.
Kundër Rezolutës, përveç Rusisë, ishin vetëm edhe Bjellorusia, Koreja e Veriut, Nikaragua dhe Siria.
Ministrja e Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka, në reagimin e saj pas votimit tha se referendumet e rreme nuk mund të arsyetojnë shkeljet kaq flagrante të së drejtës ndërkombëtare.
“Tashmë është e qartë për të gjithë se referendumet e rreme nuk mund të fshehin paligjshmërinë e rrëmbimit të tokës nga Rusia. Bota nuk do të pranojë një shkelje kaq flagrante të së drejtës ndërkombëtare”, publikoi Ministrja Xhaçka.
Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, nga ana tjetër tha se vendimet ruse për tentativën e aneksimit duhet të anulohen dhe se Rusia duhet të tërheqë forcat e saj nga i gjithë territori ukrainas.
“Mirënjohës ndaj 143 vendeve anëtare të OKB-së që mbështetën rezolutën e OKB-së “Integriteti territorial i Ukrainës: Mbrojtja e Parimeve të Kartës së OKB-së”. Kërkesa është e qartë: vendimet ruse për tentativën e aneksimit duhet të anulohen; Rusia duhet të tërheqë forcat e saj nga i gjithë territori i Ukrainës”, shkroi Kuleba,

TRT Balkan / agjencitë